Synthesis, characterization, magnetic properties and catalytic performance of chromium orthoborate
Krom ortoboratın sentezi, karakterizasyonu, manyetik özellikleri ve katalitik performansı
- Tez No: 216341
- Danışmanlar: PROF.DR. BİRGÜL KARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmada; değişik sentetik yaklaşımlarla hazırlanan krom borat örneklerinin yapısal özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Elde edilen ürünlerin yapısal özellikleri XRD, FT-IR, UV-VIS-NIR, SEM yöntemleri ile ve ısısal kararlılıkları TGA/DTA tekniğiyle ile analiz edilerek karakterize edilmiştir. Krom kaynağı olarak metalik Cr, Cr2O3, Cr2(SO4)3.15H2O; bor kaynağı olarak B2O3, H3BO3, (NH4)2B4O7.4H2O, (NH4)2B10O16.8H2O ve kristalin B kullanılmıştır. Yüksek Sıcaklık Katı Hal yöntemi ve Çözeltide Yanma yöntemleri uygulanarak, Cr:B=1:3 mol oranında çalışılmıştır. En yüksek saflıktaki (%99) krom ortoborat (CrBO3), klasik katı hal yöntemiyle krom(III) sülfat ve borat başlatıcılarından elde edilmiştir. Kalsit yapısında kristallenen bu üründe, nano ölçekteki kristalit kümelerinden oluşan taneciklerin ortalama büyüklüğü
Özet (Çeviri)
In this study presented as a PhD thesis, the structural properties of chromium borate samples prepared by different synthetic approaches were comparatively investigated. The structural properties of the products were characterized by PXRD, FTIR, UV-VIS-NIR, SEM methods and thermal stabilities were analyzed by TGA/DTA technique. Metallic Cr, Cr2O3 and Cr2(SO4)3.15H2O were used as chromium sources and crystalline B, B2O3, H3BO3, (NH4)2B4O7.4H2O, (NH4)2B10O16.8H2O were used as boron sources. High Temperature Solid State Synthesis and Solution Combustion methods were applied and the experiments were performed at Cr:B=1:3 mole ratio. High purity (99%) chromium orthoborate (CrBO3) was obtained from chromium(III) sulfate and borate precursors by high temperature solid state synthesis. The product was observed to crystallize in calcite structure and the average size of the agglomerates of nanoscale crystallites was measured as