Aluminum removal from human plasma based on molecular recognition using imprinted polymers
Moleküler tanıma temelli baskılanmış sorbentlerle insan plazmasından alüminyum uzaklaştırılması
  1. Tez No: 216350
  2. Yazar: AHMET HAMDİ DEMİRÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADİL DENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çok yakın bir döneme kadar alüminyum biyolojik fonksiyonu olmayan zararsız bir element olarak bilinmekteydi. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalar alüminyum ile çeşitli hastalıklar arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmıştır. Özellikle diyaliz tedavisi uygulanan hastaların % 80'inde vücutta alüminyum birikimi belirlenmiştir. Alüminyumun vücutta birikmesi, nörolojik bozukluklar, hiperaluminea, diyaliz ensefalopatisi ve anemi gibi ciddi hastalıklara neden olur. Son yıllarda bu sorunun çözümüne yönelik olarak kullanılan metal şelatör ligandların hem kararlılık problemleri mevcuttur hem de oldukça pahalıdırlar. Moleküler baskılanmış polimerler moleküler tanıma yeteneğine sahip ve oldukça kararlıdırlar. Kolay hazırlanabilir ve ucuzdurlar. Moleküler baskılama, afinite sistemlerinin hazırlanması için güvenilir bir teknik olarak değerlendirilmektedir. Moleküler baskılama çalışması iki basamakta gerçekleştirilmiştir. İlk basamakta, metakroil klorür ve glutamik asit kullanılarak N-metakroil-(L)-glutamik asit (MAGA) monomeri sentezlenmiştir. Daha sonra MAGA ile kalıp molekül Al3+ iyonları arasında koordinasyon bağları oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında ise MAGAAl3+ ve 2-hidroksietil metakrilat (HEMA) monomerleri, çapraz bağlayıcı etilen glikol dimetakrilatın (EGDMA) varlığında süspansiyon yöntemi ile polimerleştirilmiştir. Polimerik mikrokürelerin denge şişme oranı ve yüzey alanı belirlenmiştir. Ayrıca taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve FTIR ile polimerik yapı karakterize edilmiştir. Kalıp molekül Al3+ iyonlarının 50 mM EDTA ile polimerik yapıdan uzaklaştırılmasından sonra, partiküller, insan plazmasından seçici olarak alüminyum uzaklaştırılması amacıyla kullanılmıştır. Al3+-baskılanmış PHEMAGA mikrokürelerin adsorpsiyon kapasitesinde belirli bir azalma olmadan tekrar kullanılabilir olduğu görülmüştür. Anahtar Sözcükler : Moleküler baskılanmış polimerler, Moleküler Tanıma, Süspansiyon polimerizasyon, Afinite bağlanma.
Özet (Çeviri)
Aluminum is known as a non-toxic element that has no biological function. However, researches performed in the last decade indicated a relationship between aluminum and various diseases. Especially, accumulation of aluminum is determined in 80 % of patients that have dialysis treatment Accumulation of aluminum may contribute to some serious diseases such as neurodegenerative diseases, hyperaluminea, dialysis encephalopathy and anemia. Metal-chelator ligands that can solve this problem have some stability problems and they are very expensive. Molecularly imprinted polymers have molecular recognition ability and are very stable. They can be easily prepared and are inexpensive. Molecular imprinting has been a dependable method for preparing affinity systems. Molecular imprinting study was performed in two steps. In the first step, Nmethacryloyl-( L)-glutamic acid (MAGA) monomer was synthesized by using methacryloyl chloride and glutamic acid. Then, coordination linkages were formed between MAGA molecules and Al3+ ions. In the second step, Al3+-imprinted p(HEMAGA) beads were synthesized by suspension polymerization technique. After that, Al3+ ions were removed by 50 mM EDTA solution. Both imprinted and non-imprinted beads were characterized. In characterization studies, swelling ratios, specific surface area measurements, scanning electron micrographs, elemental analysis, structural analysis by FTIR and NMR were utilized. The Al3+- imprinted PHEMAGA beads were used for the selective removal of Al3+ ions from human plasma. In order to show Al3+ specificity of the Al3+-imprinted PHEMAGA beads, competitive adsorption was also performed with different metal ions. The Al3+-imprinted PHEMAGA beads could be used many times without decreasing their adsorption capacities. Key Words : Molecular-imprinted polymers, Molecular recognition, Suspension polymerization, Affinity binding.