Rastgele şekilli nesnelerin radar kesit alanlarının kestirimi için grafik kullanıcı arayüzlü uygulama geliştirilmesi
Development of a graphical user interface (GUI) application for radar cross section (RCS) prediction of arbitrarily shaped objects
  1. Tez No: 216383
  2. Yazar: HALİT AYANLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET DEMİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Radar kesit alan kavramı elektronik harp (EH) alanında önem arz eden konulardandır. Bu konudaki ihtiyaçlardan biri de karmasık cisimlerin radar kesit alanlarının, makul ölçülerde zaman ve kaynak harcanarak gerçege yakın biçimde hesaplanabilmesidir. RCS kestirim programları bu ihtiyaca yanıt olabilmek adına kullanılırlar. Bu tezde de, belirtilen ihtiyaca yönelik bir programın üretilmesi amaçlanmıstır. Bahsedilen amaç dogrultusunda, RCS kavramı arastırılmıs ve tezde bu konuyla ilgili özet bilgi verilmistir. Bunun yanında, tez kapsamında üretilmis olan ve RCSP adı verilen radar kesit alan kestirim programı ile ilgili tasarım ve kodlama detayları tezde sunulmustur. Ayrıca programda kullanılan ya da yararlanılan yöntem ve kavramlar aktarılmıstır. Programın tasarımında nesne tabanlı yaklasım benimsenmistir. Kod, C++ dili kullanılarak Visual Studio .NET ortamında gelistirilmistir. Tasarımda kolay anlasılırlık ile degisime ve gelisime elverislilik temel prensip olarak alınmıstır. Program, STL formatında dosyalardan aldıgı hedef cisim bilgilerini kullanarak istenilen analizleri yapmakta ve RCS kestirim sonuçlarını görsel olarak kullanıcıya sunmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Radar kesit alan kestirimi, RKA, Stereolithography, STL, OpenGL, ısın takibi, grafik kullanıcı arayüzü, Visual Studio .NET, C++, UML, nesne tabanlı programlama.
Özet (Çeviri)
Radar cross section concept is an important issue in electronic warfare (EW). One of the major necessities in this area is the computation of radar cross sections for complex targets. These computations should consume reasonable time and source, and yield realistic results. RCS prediction tools are used to satisfy this necessity. In this thesis, the aim is to develop such a program. Intending for the stated purpose, RCS concept was searched and brief information is given in the thesis about the subject. Besides, the design and coding details of the radar cross section prediction program developed during this study is submitted. Moreover, the other concepts and methods used in development phase of this program named RCSP are explained. The program was designed using object-oriented techniques, and the code was developed in Visual Studio .NET platform using C++ programming language. The basic principle in design has been the understandability and improvability. The RCSP program executes different analysis on the target object data given in STL file format depending on the given computational parameters. Then the prediction results are submitted visually to the user. KEYWORDS: Radar cross section prediction, RCS, Stereolithography, STL, OpenGL, ray tracing, graphical user interface, Visual Studio .NET, C++, UML, object-oriented programming.