Anahtarlamalı güç kaynaklarının internet destekli denetimi
Internet assisted control of switching mode power supplies
- Tez No: 216393
- Danışmanlar: PROF.DR. IŞIK ÇADIRCI, Y.DOÇ.DR. ALİ ZİYA ALKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalısmada anahtarlamalı ?flyback? tipi güç kaynagının tasarımının yapılması, internet üzerinden çıkıs geriliminin kontrol edilmesi ve izlenmesi hedeflenmistir. Tasarlanan güç kaynagı gerilim kontrollü olup, üzerindeki analog geribesleme devresi, çıkısı, referans girisindeki gerilime esitleyecek sekilde çalısmaktadır. Bu tez çalısmasında da internet üzerinden analog geribesleme devresinin referans gerilimi degistirilerek çıkıs gerilimi istenilen degere getirilmistir. Web sunucu (Gömülü sistem) ile istemci bilgisayar HTTP 1.1 protokolünde haberlesmektedirler. Bu protokolde istemci bilgisayar, sunucuya komut göndererek isteklerini belirtecektir. Sunucu çevre birimlerini kontrol ederek çevirgeç çıkıs gerilimini okuyacak ve istenilen çıkıs gerilimini saglayacaktır. Bu çalısmada, aynı zamanda, anahtarlamalı güç kaynaklarını internet üzerinden kontrol etme ile edinilen kazanımlar anlatılmıstır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Anahtarlamalı Güç Kaynagı, İnternet, Kontrol
Özet (Çeviri)
In this thesis switch mode power supply design, control and monitoring of the output voltage via the internet are aimed at. Analog feedback circuitry topology is voltage mode control and forces to output voltage to be equal to its reference voltage input, so that in this thesis to control the power supply output voltage, the reference input voltage of analog feedback circuitry is changed over the internet. Web server (Embedded system) and client computer are communicating with each other with using HTTP 1.1 protocol. Client sends a command to the server for its needs. Server controls the peripherals; it reads the output voltage and sets the reference voltage of the converter. With this work; advantages of switching mode power supply control via internet have been assessed. KEYWORDS: SMPS, Internet, Control