Energy management system for smart home
Akıllı ev için enerji yönetim sistemi
  1. Tez No: 537819
  2. Yazar: SAMAN HASAN ABDALLA
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ERGUN ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Akıllı Ev Enerji Yönetim sistemi (SHEMS), bir konutta var olan yükleri izler ve kontrol eder ve mevcut enerjiyi etkin bir şekilde yönetir. Akıllı şebeke ortamında önemli bir rol oynar ve konutlarda enerji israfını düzenlemede yardımcı olur. Konut sahibine, üretim gücüne ve konut sahibi tercihine ve yük önceliklerini temel alarak akıllı yük AÇMA / KAPATMA anahtarlamayı otomatik olarak yapma yeteneği sağlar. Tezde enerji tüketimi ve enerji yönetimi problemleri çalışılmış ve bunlara yönelik yeni yaklaşımlar önerilmiştir. Tezin hedeflerine ulaşabilmek için mikro denetleyiciden, algılayıcılardan, eyleyicilerden, internet donanımından ve görüntüleme aygıtından oluşan gömülü sistemin tasarımı yapılmış ve gerçekleştirilmiştir. Gömülü donanım tasarımın yanı sıra gömülü yazılım ve uzaktan erişim ve kontrol için internet yazılımları da tasarlanıp gerçekleştirilmiştir. Enerji tasarrufu için teklif edilen akıllı ev için enerji yönetim sistemimiz yük yönetimi için 3 farklı konuma sahiptir. Bunlar ekonomik, oto ve manuel konumlarıdır. Sistem belirlenen güç değerine göre Web sunucusu üzerinden İnternet protokolü kullanarak uzaktan elektrikli aletlere kumanda edilmesine imkân vermektedir. Böylelikle enerji tasarrufu sağlayıp elektrik faturasının azalmasını sağlamaktadır. Tezde ele alınan ikinci problemin çözümüne yönelik ise önerilen sistemdeki kontrol algoritması ile elektrik şebekesinde yükün yoğun olduğu saatler yerine yükün az olduğu saatlerde ihtiyaç duyulan elektriksel aletler çalıştırılmaktadır. Önerilen sistemin farklı yük ve senaryolara göre performansı ve etkinliği değerlendirilmiştir. Değerlendirme kriterleri olarak; ev aletinin durumunu izlemek için kullanılabilirlik, enerji yönetimi ve ev aletlerinin kullanıcı tarafından kolay kullanımı, kontrol merkezi tarafından yönetilebilirlik, çoklu güç kaynaklarının desteklenmesi ve iletişim teknolojileri gibi kriterler kullanılmıştır. Test sonuçları, sistemin başarıyla tasarlandığını ve uygulandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Smart Home Energy Management system (SHEMS) monitors and controls the loads existing in a residential home and manages the available energy effectively. It plays a significant role in smart grid environment and helps in regulating the wastage of energy at residential homes. It provides a homeowner the ability to automatically perform smart load switching based on generation power and home owner preference and load priorities. In the thesis, energy consumption and energy management problems have been studied and new approaches have been proposed. In order to achieve the objectives of the thesis, the embedded system consisting of microcontroller, sensors, actuators, internet hardware and display device has been designed and realized. In addition to embedded hardware design, embedded software and webserver for remote access and control are designed and implemented. Our energy management system for smart house proposed for energy saving has 3 different modes for load management. These are economic, auto, and manual modes. The system allows remote control of power tools using the Internet protocol via the Web server according to the set power. Thus, it provides energy savings and decreases the electricity bill. In order to solve the second problem discussed in the thesis, the required electrical appliances are powered up with control algorithm in the proposed system at the time when the electrical network is not over loaded. The performance and effectiveness of the proposed system according to different load and scenarios have been evaluated. As evaluation criteria's; availability to monitor home appliance status, energy management and ease of use of household appliances by the user, manageability by the control center, support of multi-power sources and communication technologies have been used. Test results showed that the system was designed and implemented successfully.