Bir yarı doğrusal eliptik denklem için 3. sınıf sınır probleminin incelenmesi
Investigation of the 3. type boundary value problem for a semi-linear elliptic equation
- Tez No: 216441
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMAL SOLTANOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada yarı doğrusal divergence olmayan eliptik denklem için konulmuş 3. sınıfsınır probleminin çözümünün varlığı ve tekliği incelenmiştir. Birinci bölümde, incelediğimizproblem tanımlanmış ve son zamanlarda bu tip denklemler üzerine yapılmış çalışmalardanbizim çalışmamıza yakın olanların bazıları kısaca açıklanmıştır. İkinci bölümde, buçalışma için gerekli olan bazı genel ve özel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölüm, üç ayrıalt bölümden oluşmaktadır. İlk iki alt bölümde, gözönüne alınan problemin doğrusalolmayan kısmına bağlı olarak kritik altı, kritik ve kritik üstü durumlarda probleminçözümünün varlığı için yeterli koşullar elde edilmiş ve bu koşullar altında çözümünvarlığı ispatlanmıştır. Üçüncü alt bölümde ise, problemin model bir durumunda çözümününtekliği için yeterli koşullar elde edilmiş ve bu koşullar altında çözümün tekliği ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The existence and uniqueness of the solution of 3. type boundary value problem fora semi-linear nondivergence elliptic equation is investigated in this work. In the firstchapter, the problem is defined, and some works studied recently on this type of equationsare explained shortly. In the second chapter, some necessary general and specialinformation for this work is given. The third chapter consists of three sub chapters.In the first two sub chapters, sufficient conditions for existence of the solution of theproblem in critical, sub critical, super critical cases depend on the nonlinear part of theproblem are obtained and under these conditions the existence of the solution is proved.In the third sub chapter, in a model case of the problem, sufficient conditions for theuniqueness of the solution of the problem are obtained and under these conditions theuniqueness of the solution is proved.