Elektrik iletim hatlarının güç kalitesi parametrelerinin yazılımla hesaplanması ve değerlendirilmesi
Calculation and evaluation of power quality parameters of electrical transmission systems
- Tez No: 216453
- Danışmanlar: DR. UMUT SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Güç kalitesi açısından şebeke, gürültüsüz, her zaman kullanıma hazır, gerilimin genliği ve frekans değerleri toleranslar dahilinde, harmonikler içermeyen sinüs eğrisi şeklinde dalga formuna sahip olmalıdır. Bu çalışmada şebeke gerilim ve akım sinyallerinin güç kalitesi parametrelerinin yazılımla hesaplanıp, hızlı bir şekilde sonuçlarının elde edilmesi ve bu sonuçların belirlenen ulusal ve uluslararası güç kalitesi standartları ile karşılaştırılması ile güç kalitesi parametrelerinin izlenerek problemlerin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Geliştirilen yazılımda girdi olarak güç kalitesi parametrelerinin hesaplanması istenen gerilim veya akım verileri kullanılır. Yazılım çıktı olarak, belirli zaman aralıklarıyla bu giriş gerilim veya akım sinyallerinin değişik güç kalitesi parametreleri değerlerini verir. Yazılım sonucu hesaplanan temel güç kalitesi parametreleri, gerilimin frekansı, gerilim ve akım etkin değerleri, gerilim ve akım toplam harmonik bozulma ve genlik spektrumları, gerilim kırpışma şiddeti ve gerilim dengesizliğidir. Hesaplanan güç kalitesi parametreleri'nin uluslararası ve ulusal standartlarda belirtilen sınır değerlerinin karşılaştırılması ile güç kalitesi belirlenmiş olur. Bu çalışmada IEC 61000-4-7 (TS EN 61000-4-7), IEC 61000-4-30 ve IEC 61000-4-15 (TS EN 61000-4-15) kod numaralı uluslararası güç standartları referans alınmıştır. Geliştirilen yazılımın ana kodu her platforma kolayca uyarlanabilmesi için standart ANSI C dilinde geliştirilmiştir. Ayrıca C# dili aracılığı ile kullanıcıların basit bir şekilde kullanabileceği bir arayüz de geliştirilmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Güç kalitesi, Güç kalitesi parametrelerinin izlenmesi, Güç kalitesi yazılımı, IEC standardıDanışman: Dr. Umut SEZEN, Hacettepe Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
Özet (Çeviri)
The aim in power quality is to provide a continuous sinusoidal waveform without noise, harmonics and whose frequency and voltage parameters lie within the specified tolerances. The aim of this study is to develop a software for computing the power quality parameters of the voltage and current signals, and determining whether the obtained parameters lie within the tolerances specified in the national and international power quality standards. In the developed software, the inputs are the voltage and current signals and the outputs are the computed power quality parameters within the determined time intervals. The software computes the following fundamental power quality parameters: fundamental frequency, effective values of voltage and current signals, total harmonic distortion present in the voltage and current signals, flicker in voltage signals and the unbalance between the phase voltages. The computed power quality parameters are then compared with the threshold values specified in the national and international power quality standards. In this study, IEC 61000-4-7 (TS EN 61000-4-7), IEC 61000-4-30 and IEC 61000-4-15 (TS EN 61000-4-15) codenamed international power quality standards are taken as reference. The core parts of the software are developed in ANSI C language, so that it could be used in many platforms. A user friendly graphical user interface (GUI) is also developed in C# language.KEYWORDS: Power quality, monitoring of Power quality parameters, power quality software, IEC standardsSupervisor: Dr. Umut SEZEN, Hacettepe University, Department of Electrical and Electronics Engineering.