Bayesci olasılıksal oynaklık modelleri
Bayesian stochastic volatility models
  1. Tez No: 216456
  2. Yazar: AHMET MERT AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  12. Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Riskin temel göstergesi olan oynaklık, finansın en önemli konularından birini oluşturmaktadır. Finansal zaman serilerinde oynaklığın modellenmesi ve tahmini önemle üzerinde durulan bir konudur. Uluslararası finans piyasalarında son yıllarda yaşanan çalkantılar piyasaların hareketlerinin önceden tahmin edilmesine yönelik çabaları arttırmıştır. Özellikle, finans piyasalarının işleyiş dinamiklerinin geleneksel iktisadi yöntemlerle açıklanamaması, bu alanlarda gelişmiş sayısal yöntemlerin kullanılmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır.Tez çalışmasının amacı son yıllarda finans piyasalarında yaşanan çalkantılarla ortaya çıkan piyasa hareketlerinin önceden tahmin edilmesine yönelik çabalardan finansal verilerin modellenerek yapısının ortaya konmasında yeni bir yöntem olan Olasılıksal Oynaklık Modellerini tanıtmak ve farklı finans verilerini kullanarak Olasılıksal Oynaklık Modellerine Bayesci bir yaklaşımda bulunmaktır.Çalışmada Olasılıksal Oynaklık Modelleri Bayesci bir yaklaşımla ele alınmış olup, oynaklığın modellenmesinde başvurulan diğer yöntemlere göre finansal verilerin temel özelliklerine daha yatkın olduğu ve Bayesci yaklaşımın getirmiş olduğu avantajlardan faydalandığı görülmüştür. Çalışmada BUGS programı kullanılarak oluşturulmuş Olasılıksal Oynaklık Modellerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Volatility which is the basic indicator of risk, is the one of the most important subject in finance. To model the volatility of financial time series and to estimate the parameters are the main targets in finance. The unpredictable fluctuation of international finance market in recent years increased the efforts to predict that unknown waves. Especially after realizing the operation dynamics of financial markets could not be explained by the conventional economical methods, the usage of advanced numerical methods became a must for this field.The purpose of the thesis is to employ Stochastic Volatility Models to predict market movements emerging after fluctuations in financial markets recently and making a Bayesian approach to Stochastic Volatility Models utilizing different financial datasets.In thesis, Stochastic Volatility Models are handled by a Bayesian approach and is observed that it tends to basic characteristics of financial datasets more than other approaches and made use of advantages Bayesian approach brought. In thesis, Stochastic Volatility Models constructed by BUGS program has also been given a place.