Kavram öğretimi sürecine yönelik içerik geliştirme aracının tasarlanması ve kullanışlılığı
Design and usability of a content development tool for concept teaching process
  1. Tez No: 216455
  2. Yazar: AYŞE ATASAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma kapsamında, öğrenme nesneleri yaklaşımı temel alınarak kavram öğretimine yönelik içerik geliştirme sürecinin standartlaştırılmasında kullanılan yardımcı bir araç geliştirilmiştir.Çalışmada ilk olarak kavram öğretimi içerik geliştirme süreci incelenerek bu sürece yönelik üstverilerin yer aldığı bir model öğrenme nesneleri yaklaşımı da temel alınarak geliştirilmiştir. Sonraki aşamada, bu modelin uygulanabilirliğini test etmek amacı ile kavram öğretimi sürecine yönelik bir içerik geliştirme aracı tasarlanmıştır.Geliştirilen aracın kullanışlılığını değerlendirmek için belirlenen araştırma grubu, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü e-Eğitim ve Eğitim Portalı biriminde öğrenme nesnesi yaklaşımı ile içerik geliştirmekte görevli 3 öğretmenden oluşmaktadır. Bu öğretmenlerden, çalışmada geliştirilen aracı kullanarak kavram öğretim sürecine yönelik içerik paketi oluşturmaları istenmiştir. Senaryo tabanlı buluşsal yöntem kullanılmış ve aracın kullanışlılığını ölçmek için katılımcılara biçime dönük (formative) değerlendirme yapılmıştır.Araştırma sonucunda, kavram öğretimi sürecine yönelik içerik analizi yapılarak kavram öğretimi süreci modellenmiş ve bu modelden yola çıkarak kavram öğretimi sürecine ilişkin standart üstveriler tanımlanmıştır. Sonraki aşamada kavram öğretimi sürecine yönelik standart üstverileri içeren bir içerik geliştirme ve paketleme aracı geliştirilmiştir. Aracın kullanışlılığını değerlendirmek amacıyla yapılan biçime dönük (formative) değerlendirme ve kullanışlılık değerlendirmesi sonuçlarına göre içerik geliştiriciler/öğretmenler için kullanılabilecek yararlı ve kullanışlı bir içerik geliştirme ve paketleme aracı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A supplementary tool based on learning object approach was developed within the scope of this study. The developed tool is used in standardization of the content development for concept teaching process.The first step of the study was to investigate the process of content development for concept teaching. Then a model with concept teaching metadata was developed. Also a tool was designed to test the usability of this model.The research group that is responsible for usability of the developed tool consisted of three teachers who are working for e-Learning and Learning Portal department in Educational Technologies General Directory in Ministry Of National Education. These teachers were asked to use the developed tool and prepare content for concept teaching. Scenario based heuristic method was used and formative evaluation was done to participants in order to measure the usability of the tool.At the end of the study, concept teaching process was modeled by making content analysis for concept teaching process and standard metadata was defined by using the same model. Then a content development and packaging tool that contains metadata for content development for concept teaching process was developed. Following this processes, defined standard metadata?s from this model. According to the results of usability and formative evaluation tests that was done to evaluate the usability of the tool, it was observed that the developed tool can be used as a content development and packaging tool by teachers or developers.