Liflerin beton kırılma tokluğuna etkileri
Effect of fıbers to fructure of toughness concrete
  1. Tez No: 216469
  2. Yazar: BÜLENT BAHADIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SARIBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Geleneksel betonun zayıf yönleri olarak bilinen çekme dayanımı, eğilme gerilmesi ve kırılma tokluğu ve çatlaklar gibi bazı özelliklerini iyilestirmek amacıyla betona bazı lifler katılmaktadır. Bu lifler arasında en çok tercih edilen çelik tel, polipropilen ve cam lifleridir. Bu çalısmada, beton içersine katılan çelik tel, polipropilen ve cam lifleri belirli oranlarda katılarak eğilme deneyi numuneleri hazırlanmıstır. Lifsiz sahit numunelerde hazırlanarak lifli numunelerle kıyaslamalar yapılarak liflerin tokluk özelliğine ve eğilme sehimine etkileri arastırılmıstır. Bu amaçla beton numunelere hacimce yüzde 0,5-1-1,5 oranında çelik, polipropilen ve cam lifler katılmıs ve her gruptan 3' er adet numune üretilmistir. Elde edilen değerler grafik seklinde ifade edilmis ve lif türüne ve sahit numunelere göre karsılastırmalar yapılmıstır. Çalısma sonucunda; tüm lifli numunelerin sahit numunelere göre daha yüksek oranda tokluk ve sehim değerine sahip olduğu tespit edilmistir. Ayrıca çelik lifli beton numunelerin diğer lifli numunelere göre daha iyi performans sergilediği gözlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
Fibers are added to conventional concrete to improve its tensile, flexural, toughness, and cracking properties. Steel wize, polyprophylen and glass fibers are preffered for such applications. In this study, steel wize, polyprophylen and glass fiber added specimens were prepared to be tested under flexure. Plain concrete control specimens? toughness and deflection values were compared with the same parameters fort the fiber added specimens. Tested samples included sets of three specimens prepared with 0,5 ? 1 ? 1,5 % volumetric fiber ration. the specimens were tested under flexure and the results presented in graphical format with comparisons based on fiber type and with reference to control specimens. Result showed that all specimens with added fiber had higher toughness and deformation capacity. Specimens with steel fiber are absorved to perform bette than the other fiber reinforced specimens.