Konjuge sistemlerin mangan(III)asetat ve seryum amonyum nitrat varlığında 1,3-diketonlar ile oksidasyon reaksiyonları
Oxidation reactions of conjugated systems with 1,3-diketones in the presence of mangan(III) acetate and cerium ammonium nitrate
- Tez No: 216468
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Konjuge trien sistemi olan sikloheptatrien mangan(III)asetat ve Seryum Amonyum(IV)Nitrat(CAN) varlığında 1,3-diketonlarla kenetlenme reaksiyonları incelendi. Diğer taraftan mangan(III)asetat ile birlikte çeşitli metal tuzları kullanılarak bunların ürün dağılımına etkisi incelendi. İlave olarak, antrasen, 9-metilantrasen ve 9-fenilantrasen bileşiklerinin metilmalonat ile oksidatif radikalik reaksiyonları mangan(III)asetat ve seryum amonyum(IV)nitrat varlığında incelendi. CAN ile antrakinon ve bisantron elde edilirken mangan reaktifi ile ise genelde 9,10-dihidroantrasen ve 9,10-substitüe antrasen bileşikleri elde edildi. Elde edilen ürünlerin yapıları NMR, X- ışınları ve kütle spektrometresi ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Coupling reactions of cycloheptatriene which has conjugated triene system were investigated with 1,3-diketones in the presence Mn(OAc)3 and cerium ammonium nitrate (CAN). 1,3-Diketones and Mn(OAc)3 or cerium ammonium nitrate were reacted with cycloheptatrienes having electron withdrawing and electron releasing substituents in the presence of different salts. In addition, oxidative radicalic reaction of anthracene, 9-methylanthracene and 9- phenylanthracene were investigated with methylmalonate in the presence of cerium ammonium nitrate and Mn(OAc)3. Mostly, anthraquinone derivatives and bianthrone were obtained. The reactions were carried out in dichloromethane and methanol. The structures of products were determined by NMR spectroscopyy.