Splıne fonksiyonları ve uygulamaları
Spline functions and applications
  1. Tez No: 216475
  2. Yazar: FATİH BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
1960'lardan sonra parçalı sürekli fonksiyonların konusu öncelikli bir çalısma alanı haline gelmistir. Özellikle Spline fonksiyonları bu tarihlerde çalısılmaya baslanmıstır. Bu fonksiyonlar Yaklasım teorisinde veri uydurmada, Sayısal integrasyonda, Adi, Kısmi diferansiyelde integral denklemlerin sayısal çözümlerinde bir çok değisik formlarda kullanılmaya baslanmıstır. ?nterpolasyonlar teorisi açısından bakıldığında çok daha avantajlı olmaktadır. Biz bu çalısmaya interpolasyon ile baslayıp splıne fonksiyonlarını ve bunların hesaplanmasını verip Diferansiyel denklem çözümünde kullanacağız. B-Spline teoriylede bir baska gelisme anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of piecewise continuous function becomes prior study area after 1960s. Spline functions are studied especially these times. This functions are used in different forms the approximation theory, data interpolasyon, Numerical integration, simple partical differential and for numerical solitions of integral equations. When it is considered as interpolation theory, it will be more advantageous. We will start this study with interpolationby giving spline functions and their computing and then we will use them for solution of differential equation. It will be described another development with B_Spline theory.