Rasyonel yaklaşım teorisi ve uygulamaları
Rational approximaion theory and applications
  1. Tez No: 216476
  2. Yazar: CEMİL KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yaklasım teorisinde lineer olarak parametrelerin devreye girdiği problemler yanında parametrelerin lineer olmayacak sekilde ortaya çıkması mümkündür. Örneğin; f (x) sin[ (log x) ] ß ? ? yaklasımındaki parametrelerin hesaplanması gibi. Bu tip problemler için bir teori gelistirmek çok zor olmaktadır. Çok kısıtlı sartlar altında genel teoriler verilebilmektedir. Bu teoriler polinom yaklasımlarının belirli özelliklerini tasımaktadırlar. Rasyonel yaklasımlar bunlara örnektir. Pade yaklasımları da, Taylor seri yaklasım teorisini paylasarak benzer gelismeler sergilemistir. Varlık, teklik, karakterizasyon ve en iyi yaklasım hesabı bu çalısmanın konusu olacaktır. Pade teorisi ve sürekli kesirler konusunda örnekler islenecektir ve uygulamalar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
It is possible that the parameters occur as not to be linearly as much as the problems in which parameters occur as nonlinearly. For example the parameters as in the following approximation. f (x) sin[ (log x) ] ß ? ? It is difficult to develop a theory for these problems. General theories can be given under very limited circumstances. These Theories carry out precise properties of polynomial approximations. Rational approximations can be given as an example for that. Also Pade approximations display similar developments by sharing Taylor series approximation theory. Existences, unicity, characterization and the best approximation computing methods will be the subject of this study. Firstly, examples about Pade theory and continuous fraction will be studied and applied. Existences, unicity, characterization and the best approximation computing methods will be the subject of this study. Firstly, examples about Pade theory and continuous fraction will be studied and applied.