Öğretmenlerin hizmetiçi eğitimine yönelik uzaktan eğitim platformu tasarımı
Distance learning platform design for in-service education of teachers
  1. Tez No: 216478
  2. Yazar: FARUK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TURAN ÖZCERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Özellikle son yıllarda teknolojide meydana gelen hızlı gelismelerin sınırları ortadan kaldırması yeni bir dönemi baslatmıstır. Her alanda olduğu gibi, eğitim alanının da bu gelismelerden etkilenmemesi mümkün değildir. Bir ülkenin hem ekonomik, hem de sosyal gelisiminde temel olusturan eğitimin, günümüzde daha iyi nasıl verileceği tartısılmakta ve bu konuda birçok çalısma yapılmaktadır. Bu çalısmaların en önemlilerinden biri olan ve gelismis ülkelerde her geçen gün daha da yaygınlasan internete dayalı uzaktan eğitim olgusu, ülkemiz açısından da, gelismis ülkeler arasındaki yerimizi alabilmek için inkar edilemez bir öneme sahiptir. Her ne kadar uzaktan eğitim aracılığıyla birçok alanda eğitimler veriliyor olsa da öğretmenlerin hizmetiçi eğitimlerine yönelik bir çalısma henüz yapılmamıstır. Bu çalısmada, öğretmenlerin hizmetiçi eğitimine yönelik bir uzaktan eğitim platformu tasarlanması ve böylece, öğretmenlerin hizmetiçi eğitiminde karsılasılan yolluk, yevmiye, barınma ve hizmetiçi eğitim süresince, eğitime katılan öğretmenlerin derslerinin bos geçmesi gibi sorunların ortadan kaldırılması amaçlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Rapid changes in technology especially in recent years have removed all the boundaries and created a new period. As it is practiced in every other field, it is almost impossible not to be affected by these changes in education that forms a basis for economic and social development of a country. At present the most discussed topic is how to provide a better education. Many labour are made and discussed about this topic. Web based distance learning ise one of the most important of this labours and spreading more rapidly in developed countries has an undisputable importance for our country to take a part amongst the developed countries. Even though there are many distance learning programs in various fields there is still not a program relating the in-service education of teachers. This work aims at designing a distance education platform for in-service education of teachers and so discussing the problems that the teachers meet during the in-service education about transportation allowances, daily wages, accommodation and their unattended classes when they are having in-service education.