Kablosuz haberleşme yöntemleri ve ıeee 802.16 protokolü
Wireless communication methods and ieee 802.16 protocol
- Tez No: 216479
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CABİR VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnternetin yaygınlaştığı ve yüksek bant genişliğinin ihtiyaç halini aldığı günümüzde artık internete ve istenilen noktalara hem yüksek bant genişliği ile hem de kablosuz olarak bağlanabilme ihtiyacı da ortaya çıkmıştır. Standart belirleyici kurumlar ve üreticiler bu ihtiyacın giderilmesi acıyla bir dizi çalışma sonrasında kablosuz ağların uyması gereken standartları belirlemiş ve gerekli donanımların üretilmesine hız verilmiştir. Bu standartların en önemlilerinden ve en yenilerinden birisi de IEEE 802.16 standardıdır. 5- 50 km çapında bir alanda kablosuz geniş bant ağ oluşumuna olanak sağlayan ve sistemin büyümesi noktasında büyük avantajlara sahip olan bu yeni nesil kablosuz ağlar dünyada ve ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır. Buna paralel olarak da üretici firmaların yaptığı sistem denemelerinin ve uygulamaların sayısı da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in which the internet has become common and broad bandwidth has become a necessity, the need for both wireless and broadband access to the internet and to the desired points has emerged. Standards establishing institutions and manufacturers have determined the standards that the wireless network must satisfy after a certain amount of study and producing the required hardware has been speed up One of the most important and the newest standards among these is IEEE 802.16. this new generation wireless networks, which provides broadband wireless network in a region having a diameter of 5-50 km. and have important advantage in terms of system capacity enlargement, have become more and more common in the world as well as in our country with parallel to this, the number of system tests and applications performed by the manufacturers has been increasing.