802.11 kablosuz yerel alan ağlarında net veri hızının incelenmesi
Throughput investigations on 802.11 wireless local area networks
  1. Tez No: 245263
  2. Yazar: ÖZGÜR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKTÜL KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kablosuz ağlarda genellikle bant genişliği üzerinde durulmuş fakat kablosuz yerel alan ağlarında iletişimi ve trafik akış hızını belirleyen net veri hızı (throughput) üzerinde fazla durulmamıştır. Bu çalışma ile IEEE 802.11 standardına göre trafik akışı esnasında gönderilen paketlerin yapıları ve boyutları standarda atıfta bulunarak ortaya konmuştur. IEEE 802.11 ağları üzerinde haberleşme yapılırken gönderilen paketlerin boyutlarından yola çıkarak haberleşmenin tamamlanması için gereken zaman hesaplanmış ve net veri hızı matematiksel olarak teorik ortamda hesaplanmıştır.Frekans ve mesafe değişkenlerinin net veri hızı üzerindeki etkileri ölçümler yapılarak araştırılmıştır. Frekans ve girişim ölçüm yöntemleri ve araçları tanımlanmış ve 30 farklı mesafe ve 13 farklı frekans için net veri hızı ölçümleri yapılmıştır. Doğru frekans seçimi ile kablosuz ağlarda net veri hızının 30%'lara varan oranlarda arttırılabileceği gözlemlenmiştir. Mesafeye ve girişime bağlı bir fonksiyon olan, işaret sinyal gücünün gürültü gücüne oranının (SNR), net veri hızı üzerindeki etkileri incelenmiş ve ölçüm sonuçları üzerinden bir modelleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bandwidth is the main concern of wireless networks, however there has not been much study on throughput that defines reel connection and network speed of wireless networks. The structure and size of the packets which are communicated in wireless networks are described as referenced to IEEE 802.11 standards. Theoretical measurements of throughput are calculated according to the time interval which is needed to transmit as sized packets.The effects of frequency and distance on throughput are investigated with measurements. The techniques of noise measurements are described and throughput is measured for 30 different distances at 13 different frequencies. Up to 30% throughput save is observed with the choice of the right channel. Effects of signal to noise ratio (SNR), which is a function of distance and power of interference, on throughput are researched and result of measurements are formed into mathematical models.