Design and implementation of a smart camera as an embedded system
Gömülü sistem olarak akıllı kamera tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 216499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son yıllarda, Akıllı kameralar medikal uygulamalar, trafik izleme ve endüstriyel uygulamalar gibi bir çok alanda önemli rol oynamaya başladı. Literatürde sunulan bir kaç akıllı kamera mimarisi bulunmaktadır, ancak bu uygulamada biz FU-SmartCam diye adlandırılan kendi mimarimizi dizayn ettik. Bu tez FU-SmartCam (Fatih Üniversitesi Akıllı Kamera) mimarisi ve endüstrideki uygulaması üzerinedir. Atkı düzeltme makinası için kumaştaki dönmeyi hesaplayan uygulama gerçekleştirilmiştir. Kumaş resmindeki dönme açısının hesaplanması için iki metot önerildi. FFT ve statiksel özelliklere dayanan iki yöntemin avantaj ve dezavantajları tartışıldı ve örnekler ile gösterildi. Dönme açısının hesaplanmasında ve deney sonuçlarının karşılaştırılmasında Matlab programı kullanıldı. Ayrıca FFT metoduna dayalı yöntem C programlama dili ile yazıldı ve Akıllı Kamera üzerinde test edildi.
Özet (Çeviri)
In the last few decades, smart cameras started to play a very important role in many applications, such as medical applications, traffic surveillance systems and industrial applications. There are several smart camera architectures reported in the literature. However, in this study, we designed our own smart camera architecture and named it as ?FU-SmartCam?. This thesis is about the FU-Smart Camera (Fatih University Smart Camera) architecture and its application to an industrial problem. Rotation estimation for the weft-straightening machines is implemented. Two different methods are proposed for rotation estimation. The first method is based on FFT computation and the second one is based on statistical feature extraction. The advantages and disadvantages of both approaches are discussed and illustrated via examples. Matlab programs are used to compare the results of rotation estimation algorithms. FFT based algorithms also implemented in C and deployed on the Smart Camera.