Implementation of a low-cost smart camera application on a cots system
Düşük maliyetli bir akıllı kamera uygulamasının ticari kullanıma hazır bir sistem üzerinde gerçeklenmesi
- Tez No: 305183
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
 - Yıl: 2011
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
 - Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı, Texas Instrument'ın DM3730 elektronik yonga üzerinde sistem işlemcisine dayalı ticari kullanıma hazır bir sistem üzerinde düşük maliyetli bir akıllı kamera uygulamasını gerçekleştirmektir. Akıllı kamera uygulamaları için çeşitli mimariler olmasına rağmen, uygulama için farklı çekirdek yetenekleri sebebiyle ARM artı DSP tabanlı elektronik yonga üzerinde sistem mimarisi seçilmiştir. ARM artı DSP tabanlı elektronik yonga üzerinde sistem işlemcisine sahip Beagleboard-XM platformu ticari kullanıma hazır platform olarak seçilmiştir. Bu tez boyunca, ilk olarak ticari kullanıma hazır platformu ayağa kaldırmak için elektronik yonga üzerinde sistem işlemcinin ARM çekirdeğine gömülü Linux işletim sistemi uyarlamasının tasarım basamakları tanımlanmıştır. Daha sonra akıllı kamera uygulamalarının ARM ve DSP çekirdekleri üzerinde paralel olarak gerçeklenmesi için gerekli tasarım basamakları detaylı olarak verilmiştir. Ayrıca, akıllı kamera uygulamaları için Beagleboard-xM platformunun gerçek zamanlı görüntü işleme performansı basit uygulamalarla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to implement a low-cost smart camera application on a Commercial off the Shelf system that is based on Texas Instrument?s DM3730 System on Chip processor. Although there are different architectures for smart camera applications, ARM plus DSP based System on Chip architecture is selected for implementation because of its different core abilities. Beagleboard-XM platform that has an ARM plus DSP based System on Chip processor is chosen as Commercial off the Shelf platform. During this thesis, firstly to start-up the Commercial off the Shelf platform the design steps of porting an embedded Linux to ARM core of System on Chip processor is described. Then design steps that are necessary for implementation of smart camera applications on both ARM and DSP cores in parallel are given in detail. Furthermore, the real-time image processing performance of the Beagleboard-xM platform for the smart camera applications is evaluated with simple implementations.