Studies on shelf-life extension of bread by a cellulase bearing enzyme complex from anaerobic fungi
Anaerobik mantardan elde edilen selüloz içeren enzim kompleksinin ekmek raf ömrünün arttırılması üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 216560
  2. Yazar: GÜLGEZ GÖKÇE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BOZOĞLU, YRD. DOÇ. DR. SEYHUN YURDUGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Anaerobic fungi, intensively present in the digestive system of the ruminants has distinctive properties in helping the degradation of cellulose and cell wall structures due to their enzyme systems. An enzyme complex, from Neocallimastix spp. which belongs to anaerobic rumen fungi, was partially isolated and its effect at various concentrations on bread quality was tested by using an additive during mixing of flour. The addition of enzyme complex into bread dough resulted in the decrease of hardness, gumminess and chewiness, thus provided a softer crumb, as the means of retardation in the staling of bread.
Özet (Çeviri)
Anaerobik mantarlar, geviş getiren hayvanların sindirim sistemlerinde yoğun olarak bulunurlar, enzim sistemleri ile selüloz ve diğer hücre duvarı yapılarını parçalayarak sindirime yardımcı olurlar. Anaerobik işkembe mantarı olan Neocallimastix cinsine ait enzim kompleksi kısmi olarak izole edilerek, çesitli konsantrasyonları katkı maddesi olarak un ile karıştırılarak ekmeğin niteliğine etkisi test edilmiştir. Enzim kompleksinin, ekmek hamuruna katılması, ekmek sertliği, ezilmesi ve çiğnenmesinde bir azalmaya neden olup, daha yumuşak ekmek kırıntısı oluşmasını sağlamış ve bayatlamasında gecikmeye neden olduğu gözlemlenmiştir.