Masif parkelerde kalite sınıflarına göre yüzey pürüzlülüğünün belirlenmesi
Determination of surface roughness according to quality classes in solid wood parquets
- Tez No: 216585
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN KORKUT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışmanın amacı; Ülkemiz şartlarında masif parke yüzey kalitesini etkileyen faktörlerin tespit edilmesi ve bu faktörler üzerine teorik çalışmalar yapılarak optimum yüzey kalitesini sağlayan parametrelerin belirlenmesidir. Kullanılan kayın parke radyal ve teğet yönde kesilmiş, meşe parke radyal ve teğet yönde kesilmiş, iroko parke radyal ve teğet yönde kesilmiş I.II.III.IV. kalite'de masif parke örnekleri kullanılmış olup iğne taramalı yüzey pürüzlülüğü cihazı ile ölçülmüştür.Deney sonuçlarına göre, parke yüzey pürüzlülüğüne tomruk rutubet miktarı, testere levhası kullanım süresi, ağaç türü, ağaç yoğunluğu, kesim şekli ve kesim hızı faktörleri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, parke rutubetinin artmasıyla parke yüzey pürüzlülüğünün de arttığı, pürüzlü yüzeylerden oluşan parkelerin kontr parke ve lamine parke üretiminde yapışma kalitesini düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Düzgün yüzeyli parkelerin yapışma kalitesi, pürüzlü parkelere oranla % 33 fazla olduğu tespit edilmiştir. Yüzey düzgünlüğünün ve kalınlık homojenliğinin önemli olduğu durumlarda, pürüzlü yüzeylerden oluşan parkelerin daha fazla zımparalanması gerektiği, ancak bununda masif parkenin etkili olan kalınlığının azalmasına sebep olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the factors which are affecting the surface quality of massive flooring in the condition of our country and to make theoretical studies to determine the parameters for optimum surface quality. Beech parquet, oak parquet and iroko parquet types of wood are cutten in radial and tangential pices. In this test I.II.III.IV. quality massive flooring samples are used to measure the surface roughness. The test measurement values for the roughness of the flooring surface are statistically evaluated according to the amount of the moister, how long the saw is used for cutting, the kind and density of wood and the cutting speed. In conclusion, while the amount of moister increases, the surface roughness is also increasing and because of this the bonding quality of producing contra flooring and lamine flooring is decreasing. The bonding quality of smooth flooring compared with rough flooring is 33% better. In the case where surface smoothness and thickness is important, rough floorings have to be sanded more and this causes a decrease in the effective thickness.