İmmobilize lipaz enzimi kullanılarak etil bütirat üretimi
Production of ethyl butyrate by using immobilize lipase
  1. Tez No: 216622
  2. Yazar: BURCU TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, çalkalamalı erlenlerde immobilize lipaz enzimi kullanılarak etil bütirat üretimi araştırılmıştır. Lipaz, hapsetme yöntemiyle jelatine immobilize edilmiştir. Etil bütirat koku ve tat verici bileşen olarak gıda endüstrisinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca, etil bütirat çözücü olarak endüstride önemli bir kullanım alanına sahiptir. Etil bütirat üretiminde optimum koşulları tayin etmek için cevap yüzey yöntemi kullanılmıştır. Bütirik asit- etil alkol mol oranı, immobilize enzim konsantrasyonu, substrat konsantrasyonunu içeren çeşitli parametreler araştırılmıştır. Elde edilen optimum koşullar: substrat derişimi 0,31M, asit- alkol mol oranı 0,49, immobilize enzim derişimi %25 (m/v)'dir. Optimum koşullar altında gerçekleştirilen reaksiyon sonucunda esterleşme yüzdesi %63 olarak bulunmuştur. Reaksiyon ortamına Na2HPO4 katılması esterleşme yüzdesini %92 değerine çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the production of ethyl butyrate was investigated by using immobilized lipase enzyme in shake flasks. Lipase was immobilized in gelatin gels with the method of entrapment. Ethyl butyrate is an ester that plays a significant role in food industry as flavor and aroma constituent. In addition, ethyl butyrate is commonly used as solvent in industry. In order to determine optimum conditions for the production of ethyl butyrate, response surface methodology was used. Various reaction parameters which consist of butyric acid and ethyl alcohol molar ratio, immobilized enzyme concentration, substrate concentration were investigated. The optimum conditions were obtained as 0,31M substrate concentration, acid- alcohol molar ratio of 0,49, immobilized enzyme 25% (w/v). In the end of the reaction obtained under the optimum conditions, the esterification percentage was 63%. When Na2HPO4 was used in reaction medium, the esterification percentage increased to 92%.