DC motorun hız performans eğrisi kullanılarak kazanç parametrelerinin (P,I,D) bulunması
Optaining gain parameters (P,I,D) by using speed performance curve of a DC motor
- Tez No: 216621
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Endüstriyel kontrol süreçlerinde yaygın bir kullanım alanı bulunan ve kontrol sisteminin çıkış değeri üzerinde büyük etkisi olan PID kontrol için en önemli unsur sistem için en uygun parametre değerlerinin belirlenmesidir. PID parametrelerinin belirlenmesi için günümüze kadar karmaşık matematiksel işlemler ya da deneme yanılma yöntemi kullanılarak çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada karmaşık matematiksel işlemlere gerek kalmadan transfer fonksiyonu çıkartılan DA motorunun hız eğrisi üzerinde kazanç değerlerinin sistem üzerindeki etkileri göz önüne alınarak matlab da bir algoritma oluşturulmuştur. Bu algoritma ile DA motoru hız kontrolü gerçekleştirildiğinde aşımın çok düşük olduğu, Ziegler-Nichols yöntemine göre daha iyi yükselme zamanı ve referans değere ulaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The most important element for PID control that has both a widespread usage area on industrial control processes and a big effect on the starting value of the control system is to define the most appropriate parameter values for the system. Various studies have been done by using complex mathematical operations or the method of trial and error in order to define PID parameters. In this study, by regarding the effects of profit values on the system, an algorithm has been formed in Matlab on the speed curve of DA motor whose transfer function has been formed without using any complex mathematical operations. When a speed control has been realized on DA motor by this algorithm, it has been seen that time-limit is too low and the rising time and reference value is better than Ziegler-Nichols method.