Tiroit kanserli olgularda RET (REarranged during Transfection) proto-onkogen mutasyonlarının araştırılması
An investigation of RET (REarranged during Transfection) proto-oncogene mutations in thyroid carcinoma
  1. Tez No: 216625
  2. Yazar: NACİYE SELCEN BAYRAMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Onkoloji, Biology, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
RET proto-onkogeninin klonlanmasının ardından RET proto-onkogeninde meydana gelen mutasyonların medüller tiroit kanseri, papiller tiroit kanseri ve Hirschsprung hastalığına neden olduğu tespit edilmiştir. Tiroit kanseri ile ilişkilendirilen 10. kromozomun q kolunun 11.2 bandında yer alan RET proto-onkogeninin 10., 11. ve 13. ekzonlarındaki mutasyonların taranması amacıyla Polimeraz Zincir Reaksiyonu-otomatik DNA dizi analizi yöntemiyle 108 tiroit hastası ve 85 kontrol grubu olmak üzere 193 birey incelenmiştir. 108 tiroit hastası içerisinden 15 hastada (%13,88) RET proto-onkogeninin 11. ekzon bölgesinde ve 31 hastada (%28,70) 13. ekzon bölgesinde mutasyonlar tespit edilmiştir. Ancak, incelemiş olduğumuz 108 tiroit hastasının hiçbirinde RET proto-onkogeninin 10. ekzon bölgesinde mutasyon gözlenmemiştir. RET proto-onkogeninin 11. ekzon bölgesine ait 630. kodonda TGC (sistein) ? CAT (histidin), 632. kodonda GAG (glutamik asit) ? AGC (serin), 633. kodonda CTG (lösin) ? TGG (triptofan), 634. kodonda TGC (sistein) ? TGG (triptofan), 635. kodonda CGC (arjinin) ? AGC (serin), 637. kodonda GTG (valin) ? GTT (valin), 659. kodonda TGC (sistein) ? TAC (tirozin), 662. kodonda AAG (lizin) ? AGT (serin), 691. kodonda GGT (gly) ? GGG (gly), 697. kodonda CTG (leu) ? ATG (met), 701. kodonda GAG (glutamik asit) ? AAG (lizin), 702. kodonda AAC (asparajin) ? AAA (lizin) ve 703. kodonda CAG (glutamin) ? AAG (lizin) mutasyonlarının literatürde henüz tanımlı olmayan mutasyonlar olduğu tespit edilmiştir. Diğer araştırmacılar tarafından günümüze kadar yapılmış çeşitli çalışmalarda, medüller tiroit kanseri ile ilişkilendirilmiş Cys630Ser mutasyonu papiller tiroit kanserli 5 hastada, folliküler tiroit kanserli 1 hastada ve multipl endokrin neoplazili 1 hastada belirlenmiş olup multipl endokrin neoplazi tip 2A ile ilişkilendirilmiş Gly691Ser mutasyonu ise papiller tiroit kanserli 2 hastada belirlenmiştir. RET proto-onkogeninin 13. ekzon bölgesine ait 763. kodonda AAC (aspartik asit) ? AAT (aspartik asit), 765. kodonda TCC (serin) ? TGC (sistein), 767. kodonda AGC (serin) ? AGG (arjinin), 770. kodonda CGA (arjinin) ? CAA (glutamik asit) ve 795. kodonda AGC (serin) ? ACC (treonin) mutasyonlarının literatürde henüz tanımlı olmayan mutasyonlar olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilmiş tüm mutasyonlar ile hasta ve kontrol grubu arası korelasyon analizleri yapılmış, istatistiksel olarak bir anlam bulunamamıştır (p=0,67). Bu tez çalışmasında, tanımlanmış olan mutasyonların tiroit kanseri ve tiroit hastalıkları patogenezinde oynadıkları rolün anlaşılabilmesi ve RET proto-onkogeninin genetik profilinin belirlenmesine yönelik olarak ileride yapılacak gen ifadesi çalışmalarına bir temel oluşturması amaçlanmıştır. Tiroit kanserli hastalarda kanserle ilişkilendirilen RET proto-onkogeninde mutasyon analizi yapılmasıyla, tiroit kanseri tanılı bireyin ailesindeki ve akrabalarındaki genç bireylerde hastalık belirtisi oluşmadan ve/veya hastalık ilerlemeden erken tanı konulması ve tedaviye başlanmasıyla hastalığın ilerlemesinin engellenmesi yolunda adım atılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
After the cloning of proto-oncogene RET, it has been identified that the mutation which occurs within the proto-oncogene RET causes medullary thyroid carcinoma, papillary thyroid carcinoma and Hirschsprung?s disease. With the aim of exploring the mutation in the 10th, 11th and the13th exons of proto-oncogene RET which exist in 11.2 band in q arm of 10th chromosome that is associated with thyroid carcinoma, 193 people including 108 of thyroid patients and 85 of control groups were examined by Polymerase Chain Reaction-automatic DNA sequence analysis method. Out of 108 thyroid patients was found mutation on 11th exon of proto-oncogene RET in 15 patients (13,88%) and on 13th exon in 31 patients (28,70%). However, none of the examined patients had mutation on the 10th exon of proto-oncogene RET. The correlation analysis has been conducted between the whole mutation instances identified the patient and control group, but no statistical meaning has been figured out (p=0,67). In the 630th codon of 11th exon of proto-oncogene RET was found TGC (sistein) ? CAT (histidin), in the 632nd codon of GAG (glutamic acid) ? AGC (serine), 633rd codon CTG (leucine) ? TGG (tryptophan), 634th codon TGC (cysteine) ? TGG (tryptophan), 635th codon CGC (arginine) ? AGC (serine), 637th codon GTG (valine) ? GTT (valine), 659th codon TGC (sisteine) ? TAC (tyrosine), 662nd codon AAG (lysine) ? AGT (serine), 691st codon GGT (gly) ? GGG (gly), 697th codon CTG (leu) ? ATG (met), 701st codon GAG (glutamic acid) ? AAG (lysine), 702nd codon AAC (asparagine) ? AAA (lysine) and in the 703rd codon CAG (glutamine) ? AAG (lysine) mutations that do not exist defined in literature. In the research done by other researchers so far, it has been identified that Cys630Ser mutation that is associated with medullary thyroid carcinoma is diagnosed on 5 patients with papillary thyroid carcinoma, 1 patient with follicular thyroid carcinoma and 1 patient with multinodular goiter, also Gly691Ser mutation that is associated with multiple endocrine neoplasia type 2A is diagnosed on 2 patients with papillary thyroid carcinoma. In the 763th codon of 13th exon of proto-oncogene RET was found AAC (aspartic acid) ? AAT (aspartic acid), in the 765th codon TCC (serine) ? TGC (cysteine), 767th codon AGC (serine) ? AGG (arginine), 770th codon CGA (arginine) ? CAA (glutamic acid) and in the 795th codon AGC (serine) ? ACC (threonine) mutations that do not exist defined in literature. In this thesis study, it is aimed to figure out the roles of the mentioned mutations in pathogens of thyroid carcinoma and thyroid diseases and also to set up a basis for the gene representation studies that will be conducted to define the genetic profile of proto-oncogene RET in the following years. By doing mutation analysis in the proto-oncogene RET that is associated with thyroid carcinoma, a step forward will be taken to early diagnosis on the young family members and relatives of the patients before a symptom is observed or/and the disease is worsened; and to avoid the disease from going- ahead by initiating the treatment.