Düzenli kare veya dairesel boşluklara sahip betonarme kirişlerin davranış ve dayanımı
Behavior and strength of r/c beams with regular rectengular or circular web openings
  1. Tez No: 216633
  2. Yazar: YUSUF EMRE EĞRİBOZ
  3. Danışmanlar: DR. BENGİ AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Genellikle, yapılardaki inşaat sonrası tesisat ihtiyaçları yüzünden, kirişlerde, sonradan bir takım boşluklar açılmaktadır. Fakat bu boşlukların eğilme elemanının davranışını nasıl etkileyeceği tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle bir dizi araştırma yapılması ihtiyacı duyulmuştur. Bundan önceki deneysel araştırmalarda, genellikle bir veya birkaç boşluğa sahip kirişler incelenmiştir. Sürekli ve sistematik olarak boşluk bırakılmış kirişler üzerinde herhangi bir araştırmaya rastlanmadığı için; Gazi Üniversitesi Yapı Mekaniği Laboratuvarı' nda bir dizi araştırma yapılması planlanmıştır. Bu araştırmalarda; boşluk geometrisi, X donatısı malzemesi ve düzenlemesi, boyuna donatı oranı değişken parametreler olarak dikkate alınmıştır.Bu tez çalışması ise bu araştırmaların bir kısmını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, aynı boyutlara sahip 3 adet referans deney elemanı ile 3' er adet özdeş, dairesel veya kare boşluklara sahip toplam 9 adet deney elemanı tek düze yükler altında test edilmişlerdir.Deney sonuçları, dayanım, süneklilik ve eğilme rijitliği bakımından değerlendirilmiştir. Az ve normal donatılı dairesel boşluklu kirişler, referans (boşluksuz) kirişlere veya kare boşluklu kirişlere göre daha sünek bir davranış göstermiştir. Fazla donatı oranındaki boşluklu kirişlerde ise süneklilik, dayanım ve eğilme rijitliği değerleri referans kirişlere göre azaldığı gözlenmiştir.Deney parametleri göz önüne alındığında az veya normal donatı oranına sahip, düzenli ve özdeş, X donatılı, dairesel boşluklu kirişlerin, düzenli ve özdeş kare boşluklu kirişlere oranla daha başarılı, referans kirişlere yakın sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Generally, some holes are drilled due to the facility needs at buildings. On the other hand, the behavior of the beam after these drilling operations was not investigated. Before this study, beams with one or more than one hole were investigated. Due to no investigation on the beams consisting of purposefully and systematically located holes, it is planned to make an investigation on the subject, in the Structural Mechanics Laboratories of Gazi University. In the study, blank geometry, X reinforcement material and arrangement and longitudinal reinforcement ratio are taken as variables.This thesis includes a part of these researches. In this study, three geometry wise identical reference experiment beams, three circular and three square web opened beams, totally nine beams are subjected to testing under monotonous loading.The experimental results are analysed in terms of ductility, strength and rigidity parameters. Low and medium reinforcement applied circular web opened beams shows more ductile behaviour than referance beams. High reinforcement applied beams ductility, strength and bending rigidity properties are worse than referance beams.In the light of experiment results, low or medium level reinforcement applied, regularly and identically drilled and X reinforced circular web opened beams shows better results than regularly and identically drilled square web opened beams.