Evsel atıksuların arıtılması ve havalandırma parametrelerinin incelenmesi
Domestic waste water treatment and examination of the parameters of aeration
  1. Tez No: 216652
  2. Yazar: HATİCE BERİVAN BODUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFAATTİN YÜKSEL, PROF. DR. F. ÇİĞDEM GÜLDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada evsel atıksuyun mekanik yolla havalandırılması yöntemi incelenmiştir. Çalışmada mekanik karıştırıcı kullanılmıştır. Mekanik karıştırıcının hızı sabit tutularak farklı karıştırma zamanlarında ve farklı karıştırıcı yüksekliklerinde Biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ), kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), pH, azot (N) ve çözünmüş oksijen (ÇO) parametrelerindeki değişimi karşılaştırılmıştır. Atıksuyun BOİ, KOİ parametreleri; düşük ÇO konsantrasyonlarında, havuz tabanında kısa süreli karıştırmalarda daha fazla düşüş görülmüştür. Atıksuyun ÇO konsantrasyonunun yüksek olduğu durumlarda karıştırma süresi ve karıştırıcı konumunu sistemin performansına önemli bir etkisi olmadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study wastewater treatment by mechanical aeration is examined. Mechanical stirrer is used for the experiment. By changing stirring time and height of the stirrer in constant stirring velocity; the variation of Biological Oxygen Demand (BOD), Chemical Oxygen Demand (COD), pH, Nitrojen (N) and Dissolved Oxygen (DO) parameters are compared. Short term stirring in the bottom of the pool at low concentration of DO causes further decrease for the BOD and COD parameters. It is thought that for the high concentration of the DO conditions stirring time ad stirrer position do not have an important effect on the system.