Anti-endoteliyal hücre antikoru ile granülosit sitoplazmasına karşı oluşmuş otoantikor ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between anti-endothelial cell antibody with autoantibodies against granulocyte cytoplasm
- Tez No: 216653
- Danışmanlar: DOÇ. BİLKAY BAŞTÜRK, YRD. DOÇ. BARBOROS BALABANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Vaskülitler, damar duvarının inflamasyonu sonucu gelişen hastalıklardır. Bazı protein yapılara karşı oluşan IgG yapısındaki otoantikorların etkisi ile ortaya çıkan Anti-nötrofil sitoplazmik antikor (ANCA) varlığı karakteristik özelliğidir. Anti-endoteliyal hücre antikoru (AEHA) varlığının vaskülit kökenli hastalıklarda inflamatuar süreci hızlandırdığı ve intimal hasara yol açtığını gösteren çalışmalar yapılmıştır. Anti-endoteliyal hücre antikoru varlığının ANCA pozitifliğinden önce saptanabilir olması, inflamasyonun hasar oluşturmadan önce engellenmesine yardımcı olabilir. Bu çalışmada, vaskülit tanısı almış hastalarda ANCA pozitifliği ile AEHA varlığı ilişkisinin araştırılması amaçlanmaktadırYapılan çalışmaya Wegener granülomatozu tanısı almış 2 hasta, Behçet Hastalığı tanısı almış 16 hasta ve sınıflandırılmamış vaskülit tanısı ile izlenen 82 hasta ile kontrol grubu olarak 100 sağlıklı gönüllü katıldı. Alınan kanlardan ayrılan serum örneklerinde, İndirekt İmmünfloresan Yöntemi (IFA) ile ANCA ile AEHA varlığı araştırıldı.Çalışma sonuçlarına göre hasta grubu ile kontrol grubu arasında, AEHA varlığı, ANCA varlığı ve AEHA ile ANCA'nın birlikte varlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu gösterildi.Bu sonuçlara dayanarak; AEHA varlığının ve ANCA varlığının tek başlarına hastalık için bir risk faktörü olabileceği, bu iki antikorun birlikteliğinin çok nadir olduğu ancak birlikte bulunduklarında da hastalık oluşma riskini çok daha fazla arttırdıkları gözlenmiştir. AEHA varlığının saptanmış olması damar yapısını ilgilendiren birçok hastalık için prediktif değer taşıyabilir.
Özet (Çeviri)
Vasculitides develope in consequence of vessel inflammation. One of their charecteristics is the presence of anti-neutrophil cytoplasmic antibodies (ANCA) which occur via the effect of some IgG autoantibodies against some protein molecules. It has previously been shown that anti-endotheliyal cell antibodies (AECA) accelerate the inflammatory process and stimulate the destruction of intimal layer of vessel walls. Early determination of AECA before ANCA could help to inhibit inflammation before the onset of destruction. In this study it is aimed to determine the ANCA positivity in patients with vasculitis and its coincidence with AEHA.Sera from subjcets (2 with Wegener Granulomatosis, 16 with Behçet Disease, 82 unclassified vasculitis and 100 healthy volunteers) were studied for AECA and ANCA positivity using immunofluorescence assay (IFA).AECA positivity, ANCA positivity and their coincidence were significantly different between patients with vasculitis and healthy volunteers.According to the results of this study; AECA or ANCA positivity alone may generate a risk factor for vasculitis. Although the coincidence of both antibodies is very rare, it may increase the risk further. Additionally, the determination of AECA may provide a predictive value for several diseases concerning the vessel walls.