Sayısal haberleşmede turbo kodların simulasyonu
Simulation of turbo codes in digital communication
  1. Tez No: 216663
  2. Yazar: YENER TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERKAN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Haberleşme sistemlerinin temel amacı, maliyeti mümkün olduğunca düşük verimliliği aynı şekilde yüksek teknolojiler ve algoritmalar geliştirmektir.Bunun için de mesaj paketlerinin en iyi şekilde kodlanmasını, iletim esnasında gürültüden minimum etkilenmesini ve mesaj paketinin alıcıda minimum hatayla alınmasını sağlamak gerekmektedir.Shannon limitlerinin teorik olarak bir haberleşme sisteminde elde edilebilecek en yüksek verimliliği belirlediği 1950'li yıllardan bu yana çok çeşitli algoritmalar geliştirilmiştir. Bu algoritmalar içinde en başarılı ve teoride en yüksek kodlama kazancını sağlayan algoritma Turbo Kod algoritması olmuştur.Tezin ilk bölümünde haberleşme sistemleri için referans sayılabilecek kodlama kazancı ve Shannon limitlerine değinilmiştir. Daha sonra Turbo Kodlamaya giriş yapılmış kodlamanın nasıl gerçekleştirildiği detayları ile incelenmiştir. Sonraki bölümde bu kodlanmış mesajın nasıl çözüldüğüne ilişkin detaylara yer verilmiştir. Kodlanmış mesajın çözülmesinde kullanılan önemli algoritmalardan BCJR algoritması incelenmiştir.Son bölümde ise kodlama ve kod çözmeye ilişkin C++ ile yazılmış bir simulasyon yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The basic aim of communication systems is to develop technologies and algorithms, whose cost is low and efficiency is high as much as possible.Therefore, it is necessary to encode the message packages in the best manner, to be affected from the noise at a minimum level during the transmission and to ensure that the message package is received by the receiver with a minimum level of error.A wide-variety of algorithms have been developed since the 1950?s and during that period Shannon limits have determined theoretically the highest efficiency that can be obtained in a communication system. Turbo Code algorithm has been the most successful one and provided the highest encoding gain in theory among these algorithms.In the first part of the thesis, encoding gain and Shannon limits that will be deemed as a reference for communication systems are mentioned. Later in the thesis, an introduction is made to Turbo Encoding and how the encoding is performed is examined in detail. In the next part details regarding the decoding of the encoded message have been presented. The BCJR algorithm among the important algorithms used for the decoding of the encoded message has been examined.In the final part, a simulation written with C++ regarding encoding and decoding is presented.