Amasya Kapu Ağası Hüseyin Ağa Bedesteni restorasyon önerisi
The restoration proposal of Kapu Ağası Hüseyin Ağa Badastan in Amasya
  1. Tez No: 216664
  2. Yazar: UĞUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. NURÇİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışma, Amasya'da 15. yy. Osmanlı yapılarından olan `Kapu Ağası Hüseyin Ağa Bedesteni'ni konu etmektedir. Yapının korunarak gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için; bugünkü durumunun tespiti, restorasyon imkanları ve uygun işlev araştırması çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında Kapu Ağası Hüseyin Ağa Bedesteni'nin günümüzdeki durumu incelenmekte, tarihi araştırma ve karşılaştırılmalı çalışmalar yardımı ile özgün durumu araştırılmakta ve elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi ile uygun bir işlev belirlenerek bir restorasyon projesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is issued on `Kapu Ağası Hüseyin Ağa? Badastan, one of the 15 th century Ottoman buildings in Amasya. The aim of this study is the search for an appropriate function by analyzing the present condition and the restoration possibilities of the structure in order to conserve it for the future generations. The present condition of `Kapu Ağası Hüseyin Ağa? Badastan is analyzed, its authentic condition is investigated by comperative study and historical analysis, by evaluating the results, an appropriate function is determined and a restoration project is proposed.