Ortalama akım yöntemiyle denetlenen da/da yükseltici dönüştürücü ile güç katsayısının düzeltilmesi
Power factor correction with average current mode controlled dc/dc boost converter
  1. Tez No: 216667
  2. Yazar: ERDİNÇ SEVİNDİRİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRES İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, doğrusal olmayan yüklerin ve çeviricilerin, giriş güç faktörü ve toplam harmonik bozulma üzerindeki etkileri incelenmiş ve aa sistemlerin güç kalitesini iyileştirmede, güç faktörü düzeltme tekniklerinin kullanımı araştırılmıştır. Bu araştırmada, 200 Wattlık yükü besleyen ve sürekli iletim kipinde çalışan akım kontrollü tek fazlı yükselten ön regülatör devresi kullanılmıştır. Önerilen denetleme yönteminin Matlab/Simulink programında benzetimi gerçekleştirilmiş, UC3854N ticari tümleşik devre kullanılarak 210 wattlık deneysel devresi yapılmıştır. Deneysel sonuçlar benzetim sonuçlarını doğrulamış ve önerilen devrenin giriş güç faktörü ve giriş akımının toplam harmonik bozulmasını nasıl iyileştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of nonlinear loads and converters on the input power and total harmonic distortion factors are analyzed and the use of power factor correction techniques to impove power quality of ac systems is investigated. The circuit used in this investigation is a current controlled single-phase boost preregulator operating in continuous conduction mode and supplying a 200 W load. The simulation of the proposed control circuit is realized using Matlab/Simulink program and 210 watt prototype circuit is developed by using UC 3854N commercial IC. The experimental results confirm the simulation results and show how the proposed circuit improves the input power and the input current total harmonic distortion factors.