Double binary turbo codes analysis and decoder implementation
Çift ikili turbo kod analizi ve kod çözücü uygulaması
  1. Tez No: 216688
  2. Yazar: ÖZLEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İlk olarak 1993 senesinde Berrou tarafindan tariflenen klasik Turbo kodlar, Shannon sınırına yakın kod çözücü performansları sayesinde büyük ilgi toplamıştır. Çift ikili dönel Turbo kodları, klasik Turbo kodların daha da gelişmiş halidir ve IEEE 802.16 (WIMAX) and DVB-RSC gibi bugünün haberleşme standartlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kodlar, klasik Turbo kodlara kıyasla daha iyi hata düzeltme yeteneğine sahip olmakla birlikte çözücü açısından daha fazla hesapsal karmaşa içermektedir. Bu çalışmada, çift ikili turbo kod çözücünün alan programlanır kapı dizilerinde en verimli şekilde uygulanması için, literatürde hesaplama karmaşıklığını ve gerekli hafıza alanını azaltmaya yönelik yapılmış çalışmalar araştırılmıştır. Çalışmada IEEE 802.16 standardı baz alınmıştır ve burada verilen belirtimlere uygun olarak simülasyonlar yapılmıştır. Yapılan araştırmaya göre, alan programlanır kapı dizilerinde verimli bir çift ikili turbo kod çözücü uygulaması geliştirilmiştir ve daha önce alan programlanır kapı dizilerinde uygulanan kod çözücülerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Classical Turbo Code presented in 1993 by Berrau et al. received great attention due to its near Shannon Limit decoding performance. Double Binary Circular Turbo Code is an improvement on Classical Turbo Code and widely used in today?s communication standards, such as IEEE 802.16 (WIMAX) and DVB-RSC. Compared to Classical Turbo Codes, DB-CTC has better error-correcting capability but more computational complexity for the decoder scheme. In this work, various methods, offered to decrease the computational complexity and memory requirements of DB-CTC decoder in the literature, are analyzed to find the optimum solution for the FPGA implementation of the decoder. IEEE 802.16 standard is taken into account for all simulations presented in this work and different simulations are performed according to the specifications given in the standard. An efficient DB-CTC decoder is implemented on an FPGA board and compared with other implementations in the literature.