AZ91 magnezyum alaşımının korozyon davranışları üzerine ilave alaşım elementlerinin etkisi
Effect of additional alloying elements on corrosion behavior of AZ91 magnesium alloy
- Tez No: 216687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENNUR CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, AZ91 Magnezyum alaşımlarının korozyon davranışlarına ağırlıkça % 0.2, 0.3, 0.4 ve 0.5 oranlarında yüzey aktif (Sn), yüzey aktif olmayan (Si) ve tane inceltici (Ti, Zr) elemanlar gibi ilave alaşım elementlerinin etkileri çalışılmıştır. Korozyon davranışları ağırlık kaybı ve elektrokimyasal test sonuçlarıyla değerlendirilmiştir.AZ91'e Sn, Si ve Zr ilavesiyle ağırlık kaybının arttığı buna karşılık Ti ilavesiyle ağırlık kaybının kayda değer oranda azaldığı görülmüştür. AZ91 ile % 0.5 Sn, Si, Ti ve Zr ile alaşımlandırılmış AZ91 Mg alaşımlarının polarizasyon eğrileri kıyaslandığında, Ekor`un negatif değerlere kaydığı, Ti hariç Ikor değerlerininde arttığı görülmüştür. En iyi korozyon dayanımını Ti ile alaşımlandırılmış AZ91 Mg alaşımı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, surface active (Sn), non-surface active (Si) and nucleant (Ti, Zr) elements have been added to AZ91 magnesium alloy in the ranges between 0.2- 0.3- 0.4- 0.5 wt. % to investigate their effects on electrochemical corrosion behavior. Immersion test and potentiodynamic polarization have been used to estimate the corrosion rate and the behavior.Results showed that additions of Sn, Si and Zr increased the weight loss of the samples whereas addition of Ti decreased the weight loss considerably. As compared to polarization curves between AZ91 alloy and its %0.5 Sn, Si, Ti and Zr variants, Ecor values has shifted to negative while Icor values increased except Ti added alloy. The better improvement in corrosion resistance, amongst the used alloys, has been observed by Ti addition.