Analysis of lateral-torsional coupled buildings with base isolation
  1. Tez No: 2837
  2. Yazar: İRFAN CAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK SUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET ZEMÎN İZOLASYONU UYGULANAN YANAL -BURULMALI YAPILARIN ANALİZİ KILIÇ, İrfan Can Yüksek Lisans Tezi, înş.Müh.Böl. Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Haluk Sucuoğlu Ocak 1988, 67 Sayfa Bu çalışmada zemin izolasyonu uygulanan yanal-burulmalı yapıların deprem etkisi altındaki analizini sağlayan bir yöntem geliştirilmiştir. İlk kısımda yanal-burulmalı çok katlı yapıların yaklaşık bir modal analiz yöntemi üzerinde çalışılmış, daha sonra elastik olmayan bir yapının adım-adım modal analizi geliştirilmiştir. Burada yapının inelastik davranışı bilinear olarak ele alınarak elastik durumlar cinsinden ifade edilmektedir. Bu çalışmada bahsedilen zemin izolasyonlu yanal-burul malı yapıların deprem etkisi altındaki davranışlarını belirlemeye çalışan bu yöntemin uygulanırlığını belirlemek için örnek bir yapı seçilerek nümerik olarak çözümlenmiştir. Burada yöntemin stabilitesi ve yaklaşılır lığının dayandığı parametreler olarak kullanılan mod sayısı, entegrasyonda kullanılan zaman adımı ve yapının zeminindeki eksentrisitesi seçilerek incelenmiştir. - iv -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF LATERAL-TORS IONAL COUPLED BUILDINGS WITH BASE ISOLATION KILIÇ, İrfan Can M.S. in Civil Eng. Supervisor : Asst. Prof.Dr. Haluk Sucuoğlu January 1988, 67 Pages An analytical method is presented for the analysis of torsionally coupled multi-story buildings with base isolation under earthquake excitation. The problem of torsional-lateral coupling in multi-story buildings is studied first with an approximate modal analysis technique. Then, a method is developed for the incremental modal analysis of structures with inelastic behaviour expressed in the form of a bilinear hysteretic force displacement relation. The analytical method developed to predict the response of an asymmetric building with base isolation is verified by solving a numerical example. The effects of the various parameters on the accuracy and stability of the method are investigated. These parameters are namely the number of modes retained, the length of time step used in the direct integration procedure, and the eccentricity of the base isolation system. -Ill-