State-feedback control of a rigid rotor supported on squeeze-film bearings
  1. Tez No: 3942
  2. Yazar: H. BASRİ AKGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında, en çok Kullanılan Kontrol yöntemlerinden biri olan durum değişken geri beslemeli kutup yerleştirilmesi yöntemi incelenmiştir. Çalışmanın büyük bir kısmı Kutup yerleştirilmesi yönteminin çok girdili sistemlere uygulanmasına ayrılmıştır. Bölüm II» de tek girdili sistemlerin Kutuplarının yerleştirilmesinde gerekli besleme kazançlarını belirlemek için kullanılan Ackermann's Yöntemi, Modal Kontrol, Doğrudan Dizayn Yöntemi ve Phase-Variable Canonical Form gibi kullanılan yöntemler incelendi ve genel leşt irilerek çok girdili sistemlere de uygulanabilecek duruma getirildi. Bölüm III' de squeeze-film bearing teorisi sunuldu. Squeeze-film bearing denklemleri, yağ-film Katsayıları ve koordinat dönüşümleri çıkarıldı. Bölüm IV» de seçilen modeller ve bunların özellikleri tartışıldı. Geri beslemeli kontrol rotor-yatak sistemine uygulandı ve bilgisayar programının açıklaması yapı İdi. Bölüm V» de tezin genel sonuçları verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pole assignment problem, one of the most commonly used control schemes, is considered and special emphasis is given on the application of available pole assingment algorithms in multi-input systems. Various methods such as Ackermann's Procedure, Modal Control, Direct Design Procedure and Phase-Variable Canonical Form are explained for determining the required feedback gains for arbitrary pole assignment in single-input systems. Chapter II which includes also the methods developed for the mul t ivariable systems. In Chapter III, the squeeze film-bearing theory is presented. Squeeze-film bearing equations, oil-film coefficients and the coordinate transformations are derived. In Chapter IV, the selected models and their characteristics are discussed. State feedback control is applied to a rotor bearing system and the computer program is developed. In Chapter V, the general conclusions of thesis are given.