3D hair sketching for real-time hair modeling and dynamic simulations
3 boyutlu çizim ile gerçek zamanlı saç modellemesi ve dinamik simülasyonlar
- Tez No: 216695
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZGÜÇ, YRD. DOÇ. DR. TOLGA ÇAPIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Saç, 15 yıldan fazladır bilgisayar grafiği toplumu için aktif bir araştırma alanı olmuştur. Geçmişte, saçın modelleme, simulasyon, animasyon ve görüntüleme bakış açılarından birçok farklı yaklaşımlar araştırılmış ve önerilmiştir. Bu tezde, saç modelleri üretmek ve bu üretilen modelleri fiziksel şartlar altında gerçek zamanlı olarak simüle etmek için geliştirdiğimiz, çizim bazlı doğrudan etkileşim arayüzü kullanılan aracı sunuyoruz. Geliştirilen araç tez içerisinde, problemin saç modelleme, saç simülasyonu, saç çizimi ve saç görüntülenmesi gibi yönleriyleincelenecektir. Son olarak, araç için uygulanılan kullanım testinin sonuçları sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hair has been an active research area in computer graphics society for over a decade. Different approaches have been proposed for different aspects of hair research such as modeling, simulating, animating and rendering. In this thesis, we introduce a sketch-based tool making use of direct manipulation interfaces to create hair models and furthermore simulate the created hair models underphysically based constraints in real-time. Throughout the thesis, the created tool will be analyzed with respect to dierent aspects of the problem such as hair modeling, hair simulation, hair sketching and hair rendering. Finally, the results of a usability test of the tool are provided.