A Comparative study on three major views of state power in international relations
Uluslararası ilişkilerde başlıca üç devlet gücü bakışı üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 21672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA ERALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
ÖZ ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE BAŞLICA ÜÇ DEVLET GÜCÜ BAKIŞI ÜZERİNE KARŞILAŞTIRMALI BİR ÇALIŞMA TANRISEVER, Oktay Fırat Yüksek Lisans Tezi, Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Tez Yöneticisi! Doç. Dr. Atila Eralp Temmuz 1992, 274 sayfa. Bu tezin amacı devlet gücünün anlamının uluslararası ilişkiler disiplinindeki başlıca devlet gücü bakışları arasında niçin ve nasıl tartışıldığının nedenlerini anlamaktır. Bu amaçla, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler disiplinleri genel olarak gözden geçirilirken güç kuramının bu söylemlerin evrimindeki yeri belirlenmiştir. Bu yolla iletişimsel güç yaklaşımına dayanan yorumsamacı bir yaklaşım geliştirilmek istenmiştir. Bu perspectife dayalı olarak, çalışma başlıca üç devlet gücü kavramsallaştırılması üzerine odaklanmaktadır; devlet gücünü sonuçtaki başarı olarak gören çoğulcu kavramsallaştırma; devlet gücünü olanakların devletler arasındaki dağılımı olarak gören yapısalcı kavramsallaştırma ve devlet gücünü toplumsalçıkarların yönlendirilmesi olarak gören dünya sistemi kavramsallaştırması. Bu çalışmanın vargısı; çoğulcu, yapısalcı ve dünya sistemi perspektiflerinin nedensele! ve davranışçı yönelişleri onların evrenselci kavramsallaştırmalar ileri sürerek alternatif yaklaşımların geçerliliğini inkar etmelerine neden olmasıdır. Bu çalışmanın önerisi ise devlet gücünü sosyo-kültürel bağlamda incelemeyi mümkün kılan iletişimsel güç yaklaşımının daha kapsayıcı bakışları geliştirebileceğidir. Anahtar Kelimeleri Devlet Gücü, Nedensel Güç Görüşü, İletişimsel Güç Görüşü, Çoğulculuk, Yapısalcılık, Dünya Sistemi Perspektifi, Eleştirel Kuram, Yapısalcılık Sonrası Kuramlar Bilim Dalı Sayısal Kodut 216.03.02 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPARATIVE STUDY ON THREE MAJOR VIEWS OF STATE POWER IN INTERNATIONAL RELATIONS TANRISEVER, Oktay Fırat M.S. in International Relations Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Atila Eralp July, 1992, 274 pages. Purpose of this thesis is to understand the reasons for why and how 'the' meaning of state power has been contested among fundemental views of state power in the discipline of international relations. For this purpose, general reviews of the disciplines of political science and international relations has been provided by identifying the role of the concept of power in the evolution of these discourses. In this way, an interpretative perspective based upon the communicative view of power is intended to be developed. On the basis of this perspective, this comparative study focuses on three major views of state power» the pluralist conception according to which state power is iiioutcome success; the structuralist conception which views state power as configuration of capabilities across states; the world system conception which considers state power as manipulation of social interests. This study concludes that causal and behavioral orientations of pluralist, structuralist, and world system perspectives led them to advance universalistic conceptions and deny the validity of alternative approaches. This study suggests that communicative view of power is capable to develop more inclusive views which makes the examination of socio-cultural context of state power possible. Keywords» State Power, Causal View of Power, Communicative View of Power, Pluralism, Structuralism, World System Perpective, Critical Theory, Post- Structuralism. Science Codes 216.03.01 iv