Hücresel haberleşme sistemlerinin karıştırılması
Jamming of cellular communication systems
- Tez No: 216733
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAKUP ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hücresel haberlesme sistemleri günümüzde hızla yaygınlasmakta ve bu sistemlerin sundugu hizmetler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmektedir. Kullanıcıya sunulan servislerin hız ve çesitliliginin artması sonucunda birkaç nesil hücresel haberlesme sistemi ortaya çıkmıstır. Bu tez çalısması kapsamında örnek hücresel haberlesme sistemlerinin çesitli karıstırma teknikleri altındaki performansını belirlemek amacıyla, GSM ve CDMA2000 hücresel haberlesme sistemlerinin çalısma prensipleri incelenmis, bu sistemlerin hava arayüzünde kullanılan çesitli kanallarının kullanım amaç ve yöntemleri arastırılmıstır. GSM ve CDMA2000 hücresel haberlesme sistemlerinde kullanılan bu kanalların karıstırma karsısındaki performansları, hücresel haberlesme sistemlerinde kullanılan çesitli parametrelere karsı karıstırıcı gücünün sinyal gücüne oranı (JSR) baglamında degerlendirilmistir. Yapılan incelemeler sonucunda her iki sebeke için de çesitli karıstırma yöntemleri belirlenmistir. Kullanılan karıstırma yöntemlerinin, sebekede kullanılan belirli bazı degiskenlerin önceden bilinmesi durumunda çok iyi sonuçlar verdigi gözlemlenmistir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Hücresel Haberlesme, Karıstırma, GSM, CDMA2000, Haberlesme Karsı Tedbirleri
Özet (Çeviri)
Cellular communication systems have become widespread in recent years and the services offered by these systems have become a vital part of our daily lives. More than one generation of cellular communication systems have been created as a result of the increase in speed and variety of user services. In this thesis study, the working principles of GSM and CDMA2000 cellular communication systems are investigated in order to determine the performance of cellular communication systems under different jamming techniques. A literature survey about the vulnerabilities of the channels at the air interfaces of these systems are carried out. The performance of the channels used in GSM and CDMA2000 cellular communication systems under jamming is evaluated by calculating jamming to signal power ratio (JSR) against various parameters used in cellular communication systems. As an outcome of the literarute survey and evaluations, some jamming methods for both of the systems have been proposed. These methods give very satisfying results when some specific parameters used in the system are known a priori. KEYWORDS: Cellular Communication, Jamming, GSM, CDMA2000, Communication Counter-Measures