Düşük yoğunluklu eşitlik kontrol kodlarının ayrımsal kiplenim ile seri birleştirilmesi
Serial concatenation of low density parity check codes and differential modulation
- Tez No: 216784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Veri iletişiminin etkin ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi haberleşmedünyasında her zaman önemli olan bir konudur. Etkin ve güvenli bir veri iletişimininoluşturulması, verilerin kanaldaki hataya karşı vericide kodlanması ve alıcıda çözümlen-mesi ile mümkündür. Son on beş yılda, döngülü çözümleyiciler ile kodların kul-lanılmasının daha önce görülmeyen çok düşük hata oranlarını ortaya çıkardığı gözlem-lenmiştir. Düşük yoğunluklu eşitlik kontrol (LDPC) kodları bu tip döngülü alıcıya sahipkodlardan biridir.Kodlanmış veriler kanal üzerinden alıcıya gönderilmek için kiplenir. Bukiplenim tekniklerinden biri de ayrımsal kiplenim tekniğidir. Ayrımsal kiplenimtekniğinin faz belirsiz kanallar üzerinde kullanışlı olduğu bilinmektedir.Bu tezde, LDPC kodlaması ile ayrımsal kiplenimin birleştirilmesi çalışılmıştır.Vericide kodlama ve kiplenim, alıcıda kipçözme ve çözümleme incelenmiş ve detaylarıile sunulmuştur. Simülasyonlarla bu sistemin bit hata oranı incelenmiştir. Performansıgeliştirmek için Monte Carlo tekniği kullanılarak, LDPC derece dağılımlarının eniyile-mesi için EXIT grafiği eniyileme tekniği kullanılmış ve performansı geliştiren bu EXITgrafikleri tez içerisinde sergilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Efficient and reliable data transmission is an ever important task of communi-cation systems. Efficient and reliable data transmission is feasible with channel codingwhere data is encoded at the transmitter against errors in the channel, and decodedat the receiver. It has been observed in the last fifteen years that using codes withiterative decoders can result in very low error rates that have not been seen before.Low density parity check (LDPC) codes are one of the codes with iterative receivers.Coded data have to be modulated in order to be sent to the receiver over thechannel. Differential encoding is one of these modulation techniques. It is known thatdifferential encoding can be useful over phase uncertain channels.In this thesis, concatenation of LDPC and differential encoding is studied.Coding and modulation at the transmitter, demodulation and decoding at the receiverare investigated and presented in detail. The bit error rate of this system is investigatedvia simulations. In order to improve performance, EXIT chart optimization techniqueis applied to optimize the degree distributions of LDPC, using Monte Carlo techniques.EXIT charts that the performance improved using them, are presented.