Poli(O-fenilen-KO-adipikasit) sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis of poly(O-phenylenediamine-CO-adipic acid) and its characterization
  1. Tez No: 216787
  2. Yazar: MURAT KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ŞENÖZ, PROF. DR. NAZAN TUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, değişik sentez yollarıyla, farklı reaksiyon ortamları ve çözünme koşullarında poliamit sentezi gerçekleştirmek, değişik reaksiyon ortamlarında ve farklı metotlarla oluşan poliamitlerin özelliklerini karşılaştırmaktır.Çalışmamızda diasit olarak adipik asit ve diamin olarak o-fenilen diamin kullanılmıştır. Poliamit sentezi katalizörsüz ortamda ve değişik sentez yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen polimerik örnekler çözme çöktürme yöntemleriyle ve değişik çözücülerle yıkama işlemleriyle saflaştırılmış, yapıları elementel analiz, 1H-NMR, COSY-NMR, FT-IR ile belirlenmiş, termal özellikleri DTA-TGA termogramları ile açıklanmış, çözünürlük çalışmaları ve vizkozimetrik çalışmalar yapılmıştır.Polimerleştirme reaksiyonlarında, arayüz (interface) yöntemi, piridinli ve piridinsiz ortamda çözelti polikondenzasyon polimerizasyonu yöntemleri kullanılarak, polimeri çözen ve polimeri çözmeyen çözücülerde polimer oluşumu gerçekleştirilmiştir.İlk yöntem olarak; polimerizasyon işlemlerinde çokça kullanılan arayüz metodu, bu polimerin elde edilmesi için uygulanmış ve polimer elde edilmiştir. İkinci yöntemde diasit açillenerek, aynı polimer piridinli ve piridinsiz ortamda çözücü olarak benzen ( monomerleri çözüp polimeri çözmeyen çözücü ) ve DMF ( monomerleri ve polimeri çözen çözücü ) kullanılarak sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to synthesize and characterize a polyamide by using different methods, reaction and dissolve conditions. In adition to compare the polyamides, that were gained by using different methods and to compare the effect of reaction and disolve conditions on polymer synthesis.In our study we used adipic acid (hexanedioic acid) as a diacid and o-phenylene diamine as a diamine. Polyamide synthesis was carried out with different methods. The synthesized polyamides were purified with solving-settling process and washed with different solvents, then their structures were identified by elemental analysis, 1H NMR, COSY NMR, FT-IR spectroscopic techniques, their thermal behaviour were explained with DTA -TGA thermograms. and intrinsic viscosity of one of the polyamide was calculated.İn polymerization reactions; interface and solution polymerization methods (with and without existance of pyridine in reaction medium) were carried out in solvents that dissolved polymer and didn?t dissolve polymer.Interface method, that is often use in polymerization was used as the first method. Same polymer was sythesized with solution polymerization in benzene (solvent that dissolve monomers but not the polymer) and in DMF (solvent that dissolve monomers and also polymer) with the presence of pyridine in reaction and without pyridine in reaction.