A Study on the evolution of the domestic architecture in western Anatolia from the Archaic to the Hellenistic periods
Arkaik dönemden Hellenistik döneme kadar Batı Anadolu'daki konut mimarisinin gelişim üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 21685
  2. Yazar: LALE ÖZGENEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
ÖZ ARKAİK DÖNEMDEN HELLENİSTİK DÖNEME KADAR BATI ANADOLU'DAKİ KONUT MİMARİSİNİN GELİŞİMİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA ÖZGENEL,Lale Yüksek Lisans Tezi, Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Suna Güven Temmuz 1992, 217 sayfa Bu çalışma batı Anadolu'da arkaik ve Hellenistik dönemler arasındaki konut mimarisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesini konu almaktadır. Özellikle İyonya bölgesindeki Yunan evlerinin gelişimini plan tipolojisi ve mimari kompozisyon olarak detaylı incelemekte ve bunları Yunanistan anakarası ve Ege adalarındaki evlerle karşılaştırmaktadır. Bu karşılaştırmayı yapabilmek için ikinci bölümde konut mimarisini etkileyen diğer faktörler üzerine kısa bir bilgi verilmiştir. Bu kısım İyonya'daki Yunan yerleşmelerinin tarihi, sosyal, ekonomik ve kültürel yanlarım yukardaki belirtilen dönemler arasında incelemektedir. Üçüncü bölümde arkeolojik verilere dayanarak mekansal analizler ve yorumlar yapılmıştır. Bunun için değişik dönemlere ait ev kalıntılarını içeren belirli bölgeler seçilmiştir.İyonya, Yunanistan anakarası ve Ege adalarındaki evlerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi dördüncü bölümde yapılmıştır. Bu kısım yukarda belirtilen üç bölgedeki evlerin bazılarını içermekte ve plan tipolojilerini, iç düzenlemelerini, inşaat yöntemlerini ve artistik detaylarım batı Anadolu örnekleri ile karşılaştırmaktadır. Sonuncu bölümde ise arkaik, klasik ve Hellenistik dönem evlerinin her dört bölgede mimari kompozisyon bakımından benzerlikler gösterdiği anlatılmıştır. Bazılarında geleneksel formların ortaya çıktığı bazılarında ise değişik plan tiplerinin geliştiği gözlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Evler, İyonya, megaron, avlu, mermer, Yunan yaşamı, peristil. Bilim Kodu : 601.03.01 Vİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON THE EVOLUTION OF THE DOMESTIC ARCHITECTURE IN WESTERN ANATOLIA FROM THE ARCHAIC TO THE HELLENISTIC PERIODS OZGENEL,Lale M. A. in History of Architecture Supervisor : Asst. Prof. Dr. Suna Güven July 1992, 217 pages This is a comparative and analytical study on the domestic architecture in western Anatolia from the archaic to the Hellenistic periods.lt examines the evolution of the Greek house in the region of Ionia in terms of plan types and architectural details and compares it with selected houses in mainland Greece and the Aegean islands. In the study an attempt is made to give contextual information about the factors determining the development of house schemes in the second chapter. This section deals with the historical, social, economical and cultural aspects of the Greek settlements in Ionia during the archaic, classical and the Hellenistic periods. XXXIn the third chapter are spatial analyses and interpretations gleaned from the archaeological evidence. Here, the choice of sites is selective rather than comprehensive with emphasis on the architectural rehability of the archaeological evidence. Attention is paid to include the various types of houses from the periods in question. A comparison of the houses in Ionia, mainland Greece and the Aegean islands is included in the fourth chapter. This section deals with the contemporary houses from all of the three regions and compares their plan types, inner arrangements, construction methods and artistic refinements. The last chapter concludes that houses in the given periods are similar in terms of architectural composition in all of the chosen sites. In many, certain traditional forms appear whereas in some cases different plan types are developed. Key words : Houses, Ionia, megaron, courtyard, marble, Greek life, peristyle. Science Code : 601.03.01 xv