Determining the anthropometric characteristics of Turkish population
Türk insanının antropometrik özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 216859
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURULLAH ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada Türk insanının antropometrik özellikleri 2263 erkek ve 1942 kadın denekten oluşan bir anket kullanılarak tahmin edilmiştir. Anket Türkiye'nin tüm yedi bölgesinden ve tüm yaş gruplarından veriler içermektedir. Ankette boy ve ağırlık bilgileri toplandı ve toplanan bu bilgiler ?orana göre ölçülendirme yöntemi?yle diğer 35 antropometrik verinin tahmininde kullanıldı. Ayrıca Türk insanının antropometrik özellikleri üzerinde yaş ve bölgelerin etkilerinin analizi gibi diğer analizler de yapıldı. Bu analizlere göre bölge faktörü etkin bir faktör olarak ortaya çıkmadı. Ancak yaş faktörü etkin bir faktör olarak bulundu ve Türkiye'nin de birçok gelişmekte olan ülke gibi artış trendi içinde olduğu görülmüştür. Çalışmanın bir önemli sonucu da Türk insanının birçok Avrupa halkından daha şişman olduğu gerçeğidir. VKİ (Vücut-Kütle İndeksi)'ne göre Türk insanının sadece %41'i normal sınırlar içerisinde ve %40'lık çok büyük bir kesim ise obezite öncesi sınıfına girmekte.
Özet (Çeviri)
In this study, anthropometric characteristics of Turkish population are estimated using a survey of 4205 sample consisting of 2263 male and 1942 female civilians. The survey contains data from all seven geographical regions of the Turkey and from all age groups. In the survey, height and weight data were collected and used for estimating the other 35 anthropometric measurements according to ?ratio scaling method?. Also other analyses such as age and region effects on the anthropometric characteristics of Turkish population are conducted. According to these analyses we can state that region isn?t a significant factor. But age is a significant factor and it seems like Turkey is in the ?secular trend? as most of the developing countries. Also it is important to note that Turkish population is fatter than most of the European counterparts. According to the Body Mass Index (BMI), 40% of the population is pre-obese while only 41% is in the normal range.