Güvenlik ve internet erişim politikaları oluşturulması: İstanbul Üniversitesi'nde uygulama süreci
Implementation of security and internet access policy: Application process in Istanbul University
- Tez No: 216865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN AYVAZ REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışma, güvenlik ve internet erişim politikaları oluşturma sürecini, İstanbul Üniversitesi örneğini kendisine temel alarak, uluslararası standartlar ve konunun önde gelen hem yerli hem yabancı üniversitelerinin bu yönde geliştirmiş oldukları projeler ve tecrübeleri referans alınarak tanımlamayı hedef almıştır. Bu hedef doğrultusunda hazırlanmış olan çalışma, üç ana bölümde incelenebilir. Birinci bölümde, çalışma sahası olması nedeniyle kurumsal altyapı tüm teknik yönleriyle ele alınmıştır. Kurumsal ölçekte en uygun altyapı örneğini teşkil eden üniversitelerin, kullandığı teknolojiler, ağ ve ağ bileşenleri kısaca incelenmiş, İstanbul Üniversitesi örnekleriyle konuyu tamamlar hale getirilmiştir. İkinci bölümde, güvenlik kavramı tüm bileşenleriyle ele alınmış ve politikalar ile ilişkisi daha belirgin hale getirilmeye çalışılmıştır. Güvenliğin bileşenlerini ortaya koyma açısından, tehditler ve bunlara karşı alınabilecek tedbirler üzerinde durulmuştur. Kurumsal güvenliğin sağlanması hususunda bilgi teknolojileri sektörünün ortaya koymuş oldukları çalışmalar, getirmiş oldukları çözümler ve bu yönde geleceğe dönük eğilimler irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, üniversitelerde kurumsal ölçekte bir güvenlik anlayışının tam olarak oturtulabilmesi ve istikrarlı bir şekilde sürekliliğini koruyabilmesi için en önemli unsurun, yönetimin de tam desteğini almış bir kurumsal güvenlik politikası oluşturulması gereği anlatılmıştır. Daha sonra bu alanda köklü ve kapsamlı projeler geliştirmiş olan üniversitelerin çalışmaları ve bu yönde hazırlanmış olan uluslararası standartlar esas alınarak, bir süreç ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ortaya konulan süreç doğrultusunda İstanbul Üniversitesi'nde uygulanacak politika hazırlama çalışmalarına başlanmıştır. Çalışmanın en son bölümünde İstanbul Üniversitesi güvenlik politikası şablonu ve örnek güvenlik politikaları hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation has aimed to describe the process of security and implementation of internet access policies concerning the example of Istanbul University and the projects that have been developed by the national and international leading universities of this field. This study has three chapters. In the first chapter the institutional infrastructure has been examined with the all technical aspects since it is the main technical background. The technologies, network and network components used by the universities which constitute the most appropriate example of infrastructure at the enterprise grade briefly examined. Istanbul University example has been given to complete the subject. In the second chapter, the concepts of security with all dimensions and the relation to the security policies have been clearly treated. In order to put forward the components of the security, the threats and the measures that can be taken against the threats have been emphasized. The works which are given by the information technology sector in order to acquire the institutional security and the suggested solutions and the future aims have been discussed. In the third chapter, we have come to the conclusion that in order to establish a well security approach in the universities at the institutional scale and maintain the consistence of it, it is needed an institutional policy which is fully supported by the administration. After that the remarkable and extensive projects that are prepared by some universities have been examined concerning the international standards on this area to determine the process of it. In the direction of this process, which have been put forward, the policy preparations have been started at the Istanbul University. At the final section of the dissertation, an example of a security policy template of Istanbul University and the sample security policy has been prepared.