Su - karboksilik asit karışımı - çözücü dörtlü sistemlerinin sıvı - sıvı denge verileri
Liquid - liquid equilibrium of water - carboxylic acid mixture - solvent quaternary systems
  1. Tez No: 216866
  2. Yazar: BURCU BAŞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜHEYLA ÇEHRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Su ? Karboksilik Asit Karışımı ? Çözücü dörtlü sistemlerinin 298.2 K' deki sıvı ? sıvı denge verileri deneysel olarak belirlenmiştir. Karboksilik asit karışımı olarak; Formik Asit ? Asetik Asit, Formik Asit ? Propiyonik Asit ve Asetik Asit ? Propiyonik Asit karışımları kullanılmıştır. Asit karışımları her bir asitten ağırlıkça % 50 - % 50 olacak şekilde hazırlanmıştır. Çözücü olarak; Amil Asetat, Diisobutil Keton ve Diisopropil Eter kullanılmıştır. İncelenen her bir asit karışımının çözücülerle oluşturdukları dörtlü sistemlere ait denge verileri çözünürlük eğrisi ve bağlantı doğrularının deneysel olarak belirlenmesiyle tespit edilmiştir. Deneysel verilerin güvenilirliği Othmer ? Tobias korelasyonu ile test edilmiş, incelenen her bir dörtlü sisteme ait dağılma katsayısı ve ayırma faktörleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Liquid ? liquid equilibrium (LLE) data were determined for the quaternary system water ? carboxylic acid mixture ? solvent at 298.2 K. Formic Acid ? Acetic Acid, Formic Acid ? Propionic Acid and Acetic Acid ? Propionic Acid mixtures were used as carboxylic acid mixtures. Each acid was prepared 50 % by mass proportionally for all acid mixture. Amil Acetate, Diisobutyl Keton and Diisopropyl Ether were used as solvent. Solubility curves and tie-lines were determined experimentally for each quaternary system. The reliability of experimental data was ascertained by Othmer ? Tobias pilots. Finally, the distribution coefficient and separation factors of each system were calculated from experimental results.