Uzaktan randevu takip modülü içeren bir diş hekimliği hastane yönetim bilişim sisteminin geliştirilmesi
The implementation of a dental hospital information management system including remote patient appointment facility
- Tez No: 216864
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Yönetim Bilişim Sistemleri her işletmede olduğu gibi, hastanelerin de kuruluş amaçları doğrultusunda etkili ve verimli faaliyet göstermelerinde yöneticilerin verecekleri doğru kararları destekleyecek en önemli bileşen olarak kabul edilmektedir. Hastane etkinliğinin attırılmasında Hastane Yönetim Bilişim Sistemi stratejik bir rol oynamaktadır. Bu işlevini; iletişimi geliştirerek, yapılan işleri otomatikleştirerek ve işlerin yapılış şeklinde dönüşüm sağlayarak gerçekleştirmektedir. Diş Hekimliği Hastane Yönetim Bilişim Sistemi kurulmasında ve geliştirilmesinde genel kabul görmüş yöntemlere uyulması, amaca uygun sağlıklı altyapı ve donanımın kurulması, yazılımın örgütle birlikte yaşayan ve gelişen bir bileşen olduğu da göz ardı edilmeksizin doğru şekilde yapılandırılması verim almayı ve etkin olmayı kaçınılmaz kılacaktır. Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde mevcut bilişim altyapısı üzerinde sorunsuz çalışabilecek ve Uzaktan Randevu Takip Modülüne sahip bir Diş Hekimliği Hastane Yönetim Bilişim Sisteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Management Information Systems like in every enterprise, are accepted the most important component to support the right decisions that the administrators make effectively and efficiently in the aims of establishing the dental hospitals. Hospital Management Information System plays a strategical role in increasing hospital efficiency. This function is realized by developing communication, automatizing the works and supplying transformation how the works done. It will be unavoidable to have success by obeying accepted techniques establishing and improving the Dental Faculty Hospital Administration System, establishing suitable infrastructure and the equipments, without ignoring the importance of the software that lives and develops with the organization. In this research, it is aimed to develop a Dental Hospital Management Information System that has Remote Appointment Following Module and a system that can work on current informatics structure without any problems at Istanbul University Dental Faculty.