Su?karboksilik asit?çözücü karışımı dörtlü sistemlerinin sıvı?sıvı denge verilerinin incelenmesi
Investigation of liquid?liquid equilibria of water?carboxylic acid?solvent mixture quaternary system
- Tez No: 252689
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Chemistry, Chemical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Su ? Karboksilik Asit ? Çözücü (Dipropil eter + Diisopropil eter) karışımı dörtlü sistemlerinin 298.2 K'deki sıvı-sıvı denge verileri deneysel olarak belirlenmiştir. Karboksilik asit olarak asetik asit kullanılmıştır. Çözücü karışımları, % 90 Dipropil eter (DPE) + % 10 Diisopropil eter (DIPE); % 70 DPE + % 30 DIPE; % 50 DPE + % 50 DIPE; % 30 DPE + % 70 DIPE ve % 10 DPE + % 90 DIPE şeklindedir.Her bir çözücü karışımının asetik asit ile oluşturduğu dörtlü sistemlere ait denge verileri, çözünürlük eğrileri ve bağlantı doğrularının deneysel olarak belirlenmesi ile tespit edilmiştir. Bulunan denge verilerinin güvenilirliği ise Othmer ? Tobias ve Hand korelasyonları ile test edilmiştir. Ayrıca üzerinde çalışılan her bir dörtlü sisteme ait dağılma katsayısı ve ayırma faktörleri hesaplanmış, seçimlilik grafikleri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, liquid ? liquid equilibrium (LLE) data of water ? carboxylic acid ? solvent (Dipropyl ether + Diisopropyl ether) mixture at 298.2 K were determined experimentally. Acetic acid was used as carboxylic acid. Diisopropyl ether and dipropyl ether at specific proportions were used as solvent mixtures. These proportions were; % 90 Dipropyl ether (DPE) + % 10 Diisopropyl ether (DIPE); % 70 DPE + % 30 DIPE; % 50 DPE + % 50 DIPE; % 30 DPE + % 70 DIPE and % 10 DPE + % 90 DIPE.Liquid ? liquid equilibrium data of water ? carboxylic acid ? solvent mixture quaternary systems were determined by defining the solubility curves and tie-lines experimentally. The reliability of experimental data were ascertained by Othmer ? Tobias and Hand correlations. Additionally, the distribution coefficient and separation factors of each studied quaternary system were calculated and the selectivity graphs were drawn.