Sapanca koşullarında alabalık (Oncorhynchus mykiss, Walbaum,1792)yumurtalarının açılım süresiyle, yavruların ilk 60 günlük dönemde verimlilik düzeylerinin tespiti
The determination of the egg incubation period and productivity levels within the 60-day posthatch rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum,1792)in Sapanca conditions
  1. Tez No: 216870
  2. Yazar: YASEMİN GÜLEÇAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ülkemizde modern anlamda ilk kuluçka sistemi ?stanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'ne bağlı Sapanca ?çsu Ürünleri Üretimi Arastırma ve Uygulama Birimin'de kurulmustur. Alabalık kuluçka sisteminde su sıcaklığı ortalama 12°C'dir. Su kalitesi içilebilir özellikte, kimyasal ve fiziksel yapısı itibariyle alabalıkların yasadığı doğal kosullara paralellik göstermektedir. Bu nedenle kuluçka sistemi düzenli çalıstığı ve teknik insan faktörününde buna katkı sağladığı ortamda en üst düzeyde ürün elde edilmesi gerekmektedir. Ancak Sapanca Birimi alabalık kuluçka sisteminde elde edilen ürün yıllara göre farklılık göstermistir. Kuluçka sisteminde ve yavruların yetistirilmesinde en kritik dönem olan ilk 60 günde verimlilik düzeyinin tespit edilmesini amaçlayan çalısmamızın sonuçları isletmenin gelismesine katkı sağlayacaktır. Çalısmamızda anaç balıklar yaslarına göre 2 gruba ayrılmıstır. Bunlardan alınan döllenmis yumurta ve larvaların gelisim süreleri, en belirleyici etken su sıcaklığı olması nedeniyle (12,33°C) benzerlik göstermistir. Döllenmis yumurtaların gözlenmesi 14- 16.gün, yumurta açılım süresi 30-32. gün, serbest yüzme 43-46. gün olarak tespit edilmistir. Arastırmamızda 4-5 yaslı anaç balıklardan alınan yumurtalardan olusan I. grupta döllenme oranı %97,54±0,263, yasam oranları ise gözlenme evresine kadar geçen sürede %93,12 ±2,35, açılma süresinde %89,40±1,021, larvanın yüzme evresine kadar %87,77±13,89, serbet yüzmeye baslayan yavruların ilk 60 gününde %86,58±12,31 olmustur. 2-3 yaslı anaç balıklardan alınan yumurtalardan olusan II.grupta ise döllenme oranı %95,62±0,918, yasama oranı ise gözlenme evresine kadar geçen sürede % 87,02±2,78, açılma süresinde %75,08±3,68, larvanın yüzme evresine kadar % 72,41±16,59 ve arastırmanın son bulduğu ilk 60 gün %71,08±17,83 olarak saptanmıstır. Arastırmamızda elde ettiğimiz değerler Sapanca Birimi alabalık yetistiriciliği ünitesinde kuluçka ve yavru yetistiriciliğinde verimlilik düzeyinin yüksek ve uluslar arası kosullara paralel olduğunu göstermistir. Sapanca Birimi alabalık isletmesinde kullanılan suyun çok pahalıya mal olan enerjiye bağlılığı nedeniyle, yavruların pazarlanabilir büyüklüğe getirilmesinde bu verimliliğin devam etmesi ve ekonomik olması mümkün değildir. Sapanca Birimi'nin yumurta ve yavru elde etmedeki verimlilik düzeyini daha da gelistirerek en üst düzeye çıkartılması ve elde edilen yavruların çok ekonomik olan denizde büyütülmesi yönündeki uygulamalara geçmesi basarılı sonuçlar verecek ve ülkede örnek isletme olma konumunu sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In our country, the first incubation system in a modern sense has been established at the Sapanca Research and Application Unit, which is a branch of Istanbul University, Fisheries Faculty. Water temperature is an average of 12°C in the rainbow trout incubation system. Water quality, considering its drinkable, chemical and physical structure, shows parallelism with the natural conditions in which the rainbow trout survive. For this reason, in an environment where the incubation system works properly and gets the contribution from technical personnel, it is necessary that the highest level product is obtained. However, the amount of fish products obtained from the incubation system of Sapanca Unit showed differences according to years. The results of our study, which aims to determine the productivity level in the incubation system and the most critical period, in the first 60-day of period posthatch rainbow trout, will contribute to the development of the establishment. Two groups of brood fish are used in our study. The growth periods of the fertilized eggs and larvae taken from these fish showed similarity, because of the fact that water temperature (average temperature, 12,33°C) is the most distinctive factor. It was observed that the fertilized eggs became the eyed eggs on the 14th -16th days, the hatching period of the eyed eggs was between on the 30th and the 32nd day, and the alevin stage was observed in the period between 43rd and 46th day. In the study, fertilization rate was 97,54 % ± 0,263, survival rate up to the stage of eyed eggs was 93,12 % ±2.35. This rate in the hatching period was 89,4 % ±1,021, up to the alevin stage of larvae was 87,77 % ±13,89, and in the first 60-day posthatch period was 86,58 %±12,31. These results are from the first group, which consisted of the eggs taken from 4-5 year-old brood fish. In the second group, which consisted of the eggs taken from 2-3 year-old brood fish, the fertilization rate was 95,62 % ±0,918, survival rate up to the stage of eyed eggs was 87,02 % ±2,78, in the hatching period was 75,08 % ±3,68, up to the alevin stage of larvae was 72,41 % ±16,59, and in the period of the first 60 days on which the research ended was 71,08 % ±17,83. The data we obtained from this research have shown that the productivity level in the hatchery and fry units of Sapanca is high, and also is parallel to international standards. Because of the fact that the water used in Sapanca Unit is dependent on the energy which is very expensive, it is impossible to keep up its productivity and profitable conditions. The applications of developing the productivity level of Sapanca Unit in producing the egg and fry, eventually pulling it to the top level, and growing the produced fish in the sea, which is much more profitable, will give successful results and provide the status of ?model plant? in the country.