Orta olçekli bir inşaat firmasında düşük kapasite üretim problemleri ve bir çözüm önerisi
Low capacity production problems in a medium scaled construction company and a solution proposal
  1. Tez No: 216869
  2. Yazar: OKTAY AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalısmada orta ölçekli insaat firmalarında yasanan, düsük kapasiteye neden olan üretim problemleri incelenmis ve bu üretim problemleri bir anket çalısması uygulaması ile ağırlıklandırılmıs, temel olan problemlere çözüm önerileri gelistirilmistir. Çalısmayı bes bölüme ayırmak mümkündür. Çalısmanın ilk bölümünde kapasite, düsük kapasite ve verimlilik ile ilgili genel bilgiler yer almaktadır. ?kinci bölümde insaat sektörünün yapısı ve kendine has özellikleri üzerinde durulmustur ve insaat sektöründe kapasite, düsük kapasite ve verimlilik kavramları ele alınmıstır. Verimliliği etkileyen unsurlar sıralanmıstır. Üçüncü bölümde ise verimliliği etkileyen baslıklarının altında üretim problemleri ele alınmıstır. Her bir unsurun üretim üzerindeki etkisi ve ortaya çıkarabildiği problemler üzerinde durulmustur. Dördüncü bölümde, orta ölçekli insaat firmalarına uygulanan anket çalısmasının sonuçları ?Spss Programı? yardımıyla incelenmistir. Her bir anket sorusuna verilen cevaplar ayrıca proje yönetimi felsefesi baz alınarak değerlendirilmis ve orta ölçekli insaat firmalarında proje yönetimi felsefesinin ne kadar basarılı uygulandığı analiz edilmistir. Son kısımda ise anket sonucu ortaya çıkan orta ölçekli insaat firmalarında yasanan düsük kapasiteye neden olan temel üretim problemlerinden, ?Pareto Analizi? esas alınarak en önemli olanlarına çözüm önerileri gelistirilmistir. Ayrıca orta ölçekli insaat firmalarında proje yönetimi felsefesinin, anket sonuçları görülen eksik uygulamalarını düzeltecek yeni bir yönetim anlayısı çözüm olarak önerilmis ve bu sayede orta ölçekli insaat firmalarının üretim kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amaçlanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study the production problems causing low capacity in a medium scaled company are presented and these production problems are sorted by importance according to results of a questionnaire, so that the solution proposals are represented for main production problems. The study is separated to five parts. In the first part capacity, low capacity and productivity are discussed generally. The structure of the construction sector and its unique features are given in this second part. Concepts of capacity, low capacity and productivity in the construction sector are presented and the factors that affect productivity are arranged in order. The problems are given under the factors effecting productivity. The effects of every factor and the possible problems that may be happen are detailed in the third part. In the fourth part, the results of questionnaire that are applied to medium scaled construction companies are presented by ?Spps Program?. Also answers for each question of questionnaire are evaluated according to project management philosophy and how successfully the project management are practiced in medium scaled construction companies is analyzed. In the last part according to results of questionnaire, the solution proposals are presented according to ?Pareto Analyze? for the most important problems from inside of the problems that effects production of low scaled construction companies. Also a new management philosophy is presented as a solution proposal to correct the wrong practices of project management that are observed in the results of questionnaire and in this way providing medium scaled construction companies to use their production capacity in maximum level is aimed.