Biga yarımadasındaki yatay ve düşey rotasyonların paleomağnetik verilerle belirlenmesi
Determination of horizantal and vertical rotations in Biga peninsula by paleomagnetic data
- Tez No: 216871
- Danışmanlar: DOÇ.DR. Z. MÜMTAZ HİSARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışma alanı Biga yarımadasının güneybatısında yer almaktadır. Bölgede Alt-Orta Miyosen ve Üst Miyosen arasında Balabanlı volkanikleri olarak isimlendirilen kesintisiz bir volkanik birim izlenmektedir. Bu zaman aralığında bölgenin yatay ve düşey düzlemdeki hareketlerini belirleyebilmek amacıyla, toplam 40 mevkiden paleomağnetik örnekleme yapılmıştır. 32 mevkiden duraylı kalıcı mıknatıslanma doğrultuları elde edilmiştir. Bölgenin yeniden mıknatıslanmaya uğrayıp uğramadığını test etmek amacıyla bir mevkide konglomera testi yapılmıştır. Bu test sonucuna göre bölge kayaçlarının yeniden bir mıknatıslanma kazanmadıkları görülmüştür. Mevkilerin mağnetik özelliklerini belirlemek amacıyla örneklerin histeresiz, Curie sıcaklık ve düşük sıcaklık ölçümleri yapılmıştır. Kaya mağnetizması ölçümlerine ek olarak mıknatıslanmadan sorumlu mağnetik minerallerin araştırılması amacıyla XRD ölçümleri alınmıştır. Kaya mağnetizması çalışmaları sonucunda iki mevki dışında tüm mevkilerin Yalancı Tek Domen yapıya sahip olduğu görülmüştür. Yine mevkilerin çoğunda mıknatıslanmadan mağnetit mineralinin sorumlu olduğu gözlenmiştir. Kalıcı mıknatıslanma vektörlerinin elde edilmesinde ısısal temizleme yöntemi kullanılmıştır. İstatistiksel parametreleri açısından oldukça güvenilir sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen sapma açıları, gençten yaşlıya doğru gidildikçe saat yönünde 49o' ye varan bir artma göstermiştir. Bu dönme hareketi, Kazdağ çekirdek kompleksinin kuzeyden güneye doğru sıyrılırken kendisiyle birlikte çalışma alanını saatin yönünde döndürmesiyle açıklanmıştır. Kazdağ yükseliminin günümüzdeki konumu ile bu çalışmadan elde edilen konumu oldukça uyumludur. Ayrıca, bölgenin genç volkaniklerinin K-G genişleme ile oluşan fayların etkisiyle batıya doğru eğimlenmiş olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area is located in the Biga peninsula. The area is covered with Late-Middle Miocene aged Balabanlı volcanic unit. To determine the horizantal and vertical rotations during this period, paleomagnetic samples were collected from 40 sites. 32 sites yielded reliable remanent magnetization directions. We have applied conglomerate test at one site to test if the area was exposed to a secondary magnetization. According to conglomerate test the volcanic rocks in the area did not gain a secondary magnetization. To determine the magnetic properties of the sites we applied detailed rock magnetic mesaurements such as hysteresis loops, Curie temperature curves and low temperature experiments. In addition to rock magnetic studies, XRD measurements were performed to determine the magnetic mineral content in the rocks studied. According to the rock magnetic studies, 38 sites are in the Pseudo Single Domain range. In most of the sites magnetite is the main magnetic mineral. Thermal demagnetization had been applied to all of the samples to gain the magnetization directions. Statistic parameters are also reliable according to thermal demagnetization steps. Declinations show 49o clockwise rotations from younger formations to older ones. This rotation is explained by the movement of Kazdağ core complex from north to south. The present trend of the Kazdağ core complex and the results of this study is consistent. Moreover, younger volcanics in the area is effected by the rotations along N-S extending faults.