Sıvı yarı iletkenlerin yapısal ve elektronik transport özellikleri
Structure and electronic transport properties of liquid semiconductors
  1. Tez No: 216874
  2. Yazar: SEVİLAY UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGAY ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalısmada, ergime noktası yakınlarında, silisyumun yapısal, elektriksel özdirenci ve termoelektrik güç gibi tasıma özelliklerinin üzerinde farklı Model (Pseudo) potansiyellerinin uygulanması arastırılmıstır. Bir yarı iletken olarak sıvı Si hesaplanan durgun yapı faktörü, Palmer ve Weeks tarafından ortalama küresel yaklasıgında kesin olarak çözülerek, geri planda tek biçimde bulunan elektronlardan olusan yüklü katı küre akıskanına uyum saglanarak elde edilmislerdir. Ayrıca, genisletilmis Ziman kuramını kullanarak sıvı silisyumun r , elektriksel iletkenligi ve Q, termoelektrik gücü olarak bilinen elektronik tasıma özellikleri üzerinde kesin yeni hesaplamalarımız gösterilmistir. Hesaplamalarımızın sonuçları, literatürde elde edilen deneysel verilerle karsılastırıldıgı zaman oldukça iyi bulunmuslardır ve tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this work, the applications of the different pseudo (or model) potentials to study of the structural and transport properties such as electrical resistivity and thermoelectric power for silicon near the melting point are investigated. Calculated static structure factor of liquid Si as the semiconductor is obtained by adopting charged hard sphere reference fluid in a uniform background of electrons solving exactly in a mean special approximation by Palmer and Weeks. It has been also presented our new accurate calculations on the electronic transport properties namely the electrical resistivity r , and the thermoelectrical power Q of liquid Si by using the widely used extended Ziman theory. The results of our calculations are found to be fairly good when compared to the available experimental data in literature and discussed.