Asit, lantanyum ve alüminyum ile işlem görmüş aktif karbonlar ile florür adsorpsiyonu
Adsorption of fluoride with acid, lanthanum and aluminum impregnated activated carbons
  1. Tez No: 216873
  2. Yazar: ELİF ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET MAHRAMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalısmada, florürün sulu çözeltilerden uzaklastırılması için yedi adet adsorban kullanılmıstır: aktif karbon (AK), alüminyum ile islem görmüs aktif karbon (ALA), lantanyum ile islem görmüs aktif karbon (AAL) ve asit ile islem görmüs dört adet aktif karbon (A05, A10, A15, A20). Asit ile islem görmüs aktif karbonlar, 0.5, 1, 1.5 ve 2 M sülfat asidi ile hazırlanmıstır. Alüminyum ile islem görmüs karbon ve lantanyum ile islem görmüs karbon, alüminyum ve lantanyum çözeltileri ile hazırlanmıstır. Adsorpsiyon deneyleri pH, zaman ve baslangıç derisimine baglı olarak yürütülmüstür. Her bir adsorban için adsorpsiyon kinetiginin, Lagergren birinci derece esitligine uydugu belirlenmistir. Ayrıca kinetik çalısmalar her bir adsorban üzerine florür adsorpsiyonun fılm dıfuzyonu ve tanecik içi difüzyon ile gerçeklestigini göstermektedir. Tanecık içi difüzyon sabitleri hesaplanmıstır. Adsorpsiyon kapasiteleri, Langmuir izoterminden elde edilmistir. Adsorpsiyon kapasiteleri söyle sıralanmaktadır: ALA > AAL > A20 > A15 > A10 > A05 > AK Adsorbanların dinamik bir sistemdeki davranıslarını anlamak için kolon deneyleri yürütülmüstür ve ALA için kolon kapasitesi hesaplanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, seven adsorbents were used for the removal of fluoride from aqueous solutions: activated carbon (AK), aluminum impregnated activated carbon (AAL), lanthanum impregnated activated carbon (ALA), and four acid treated activated carbons (A05, A10, A15, A20). Acid treated activated carbons were prepared by 0.5, 1, 1.5 and 2 M sulphuric acid. Aluminum impregnated carbon and lanthanum impregnated carbon were prepared by aluminum and lanthanum solutions. Adsorption experiments were carried out as a function of pH, time and initial concentration. Adsorption kinetic for each adsorbent was found to follow the first order Lagergren equation. The kinetic studies also indicated that the adsorption of fluoride on each adsorbent was both fılm dıffusıon and intraparticle difusion. Intraparticle difusion constants were calculated. The adsorption capacities were obtained from the Langmuir isotherm. The adsoption capacity was in the order: ALA > AAL > A20 > A15 > A10 > A05 > AK Column experiments were carried out to understand the behaviour of the adsorbents in a dynamic system and the column capacity for ALA was calculated.