Beykoz-Kadıköy-Tuzla (İstanbul) bölgesinin hidrojeoloji incelemesi
Hidrogeology of Beykoz-Kadıköy-Tuzla (Istanbul) region
  1. Tez No: 216878
  2. Yazar: HAFİZE GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL MURAT ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İstanbul Anadolu yakasındaki yeraltısularının hidrojeolojik olarak incelenmesi ve bölgedeki yeraltısu potansiyelinin ortaya çıkarılması için hazırlanmıs bir çalısmadır. ?stanbul Anadolu Yakasındaki Tuzla, Pendik, Kartal, Maltepe, Sultanbeyli, ?çerenköy, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz semtlerini kapsayan genis bir alanda ayrıntılı olarak jeolojik birimler ayırtlanmıstır. Bu ayırtlamada büyük ölçüde ?stanbul Büyüksehir Belediyesinin verilerinden yararlanılmıstır. ?nceleme alanındaki çesitli türde su noktaları; kaynaklar (pınarlar), çesmeler, keson ve su sondajı kuyuları ilk kez tarafımızdan tespit edilerek ?X, Y? koordinatları tanımlanmıs ve harita üzerinde gösterilmistir. Bununla birlikte bölgedeki yağıs, sıcaklık, buharlasma gibi iklim parametreleri hidrolojik açıdan değerlendirilmistir ?nceleme alanındaki bölgesel yeraltısuyu tasıyan akiferler ve özellikleri arastırılmıstır. Jeolojik formasyonlar ile bunları meydana getiren litolojik birimler, hidrojeolojik ortam özelliklerine göre akifer nitelikleri tespit edilmistir. Yeraltısuyu açısından hidrojeolojik ortamlar; Geçirimsiz Kaya, Yerel Geçirimli Kaya, Geçirimli Kaya ve Geçirimli Taneli Ortam olarak ayırtlanmıstır. ?stanbul'un Anadolu yakasındaki sondaj kuyularında yapılmıs olan su kimyası analizleri değerlendirilmistir. Bu kuyulara ait pompaj, artezyen, dinamik seviye, çekilecek su miktarı, kuyu derinlikleri, akifer cinsi, pH değerleri, TDS-toplam tuz oranı, EC, sıcaklık, Buharlasma Kalıntısı, Sertlik, Organik madde içeriği, su kimyasal değerleri, suyun fiziksel özellikleri, tortu, renk, bulanıklık, elektriksel iletkenlik, bakteri oranları incelenerek yeraltısu kalitesi ve kullanımı açısından incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Studying area is located at Istanbul Anatolian side which are Tuzla, Pendik, Kartal, Maltepe, Sultanbeyli, Icerenkoy, Kadikoy, Uskudar, Umraniye, Beykoz. In order to location some kind of water suply points such as borehole, tabs, springwaters area were defined. Formed ?X? and ?Y? kordinate and showed beyond the map. Propose of this thesis being analyzed of hidrogeological investigations of Istanbul Anatolian field as well as defined potential of groundwater. Also existing dirilling boreholes were found out and being analyzed of water sample, interpretation of the chemical result by various hydrochemical methods. According to chemical result regional groundwater aquifer was founded and investigated. Regional rainfall, climate, temperature, vaporization being estimated. Groundwater, artesian quality and quantity were tested. PH level, tipe of aquifer, TDS sold level, electrical conductivity (EC), temperature, dissolved inorganic subtences, physical aspect of water (sediment, color, cloudiness). According to investigation we collect knowledge of groundwater quality. This resaerch is to show existing or non existing of groundwater reservoir and define phisical characteristic of groundwater reservoir such as aquifer or aquitard. Also investigated Potential threats and quality of groundwater.